27 stycznia 2025 roku ruszą dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich
Ta forma pomocy jest przeznaczona dla tych rolników, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka zachorowania na co najmniej jedną z chorób zakaźnych wymienionych rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 8 marca 2024 roku. Jest to między salmonelloza, choroba niebieskiego języka, ASF i wysoce zjadliwa grypa ptaków).
Pomoc będzie udzielana w postaci finansowania 70 proc. składki ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych tych zwierząt. Warunkiem przyznania takiej pomocy będzie zawarcie w umowie ubezpieczenia lub polisie zapisu, z którego wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt spowodowanych wystąpieniem co najmniej jednej ze wskazanych chorób zakaźnych. Istotne jest też to, że okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r., a starającemu się o dofinansowanie nie przyznano innych dopłat do ubezpieczenia.
Rolnicy chcący się ubiegać o tę pomoc powinni m.in. posiadać prawo do dysponowania nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza. Ponadto dołączona do wniosku o dofinansowanie umowa lub polisa powinna obejmować ubezpieczenie co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu nieśnego; ewentualnie 4 sztuk bydła, owiec, kóz lub koni lub 14 sztuk świń.
Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Podpowiadamy
Pomoc finansowana jest z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a wnioski będzie można składać tylko elektronicznie. Planowane rozpoczęcie naboru to 27 stycznia 2025 r.
(rpf) Źródło: ARiMR
Ubezpieczenie zwierząt: Jak odzyskać część opłaconych składek?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.