REKLAMA

30. Sesja Regionalnej Konferencji FAO dla Europy

Redakcja - Prawo i Finanse
07.05.2016
chat-icon 0

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki był uczestnikiem 30. Sesji Konferencji Regionalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która miała miejsce w dniach 4-6 maja w tureckiej Antalyi.

MRiRW
REKLAMA

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki był uczestnikiem 30. Sesji Konferencji Regionalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która miała miejsce w dniach 4-6 maja w tureckiej Antalyi.

W ramach spotkania ministrów w formule okrągłego stołu Ryszard Zarudzki zapreentował polską perspektywę dotyczącą tematu debaty ogólnej: ”Cele Zrównoważonego Rozwoju i ich konsekwencje dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w regionie Europy i Azji Środkowej”.

Pozostałe ważne punkty agendy 30. Sesji Konferencji Regionalnej FAO to:

- priorytety działań FAO w Europie i Azji Środkowej,

- rezultaty realizacji Programu Prac i Budżetu (PPiB) 2014-2015, 

także aktualizacja wdrożenia PPiB 2016-2017 oraz inicjatyw regionalnych

Polska i inne kraje UE z zadowoleniem przyjęły informację o spójności strategicznych ram FAO z niedawno przyjętymi Celami Zrównoważonego Rozwoju, a także o wsparciu FAO na rzecz inicjatyw regionalnych w Europie oraz Azji Środkowej.

Wiceminister Zarudzki odbył spotkanie z dyrektorem generalnym FAO Jose Graziano da Silvą. Strony podkreśliły znaczenie Polski jako członka założyciela w strukturach ONZ. Ryszard Zarudzki zaznaczył możliwość wykorzystania polskich doświadczeń w projektach FAO. Z dużym zadowoleniem przez polską stronę została przyjęta deklaracja ze strony dyrektora generalnego FAO o potrzebie rozwoju wzajemnej współpracy oraz wykorzystania wiedzy i doświadczenia polskich ekspertów.

Sesja FAO, która zgromadziła najwyższych przedstawicieli ministerstw rolnictwa z całego świata, stała się również okazją do dwustronnych spotkań, m.in. Ryszarda Zarudzkiego z wiceministrem rolnictwa Republiki Kazachstanu. Rozmowa ta dotyczyła m.in. dostępu polskich produktów do rynku kazachstańskiego w kontekście 7. Posiedzenia Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej z kwietnia br. Strona kazachstańska wyraziła również duże zainteresowanie udziałem polskich ekspertów jako trenerów w programie szkoleniowym, zorganizowanym przez Rząd Republiki Kazachstanu. Jego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Podkreślono znaczenie Polski jako partnera strategicznego dla Republiki Kazachstanu.

Kolejna rozmowa z podskretarzem stanu w ministerstwie żywności, rolnictwa i hodowli Republiki Turcji, dotyczyła w szczególności eliminacji barier weterynaryjnych i fitosanitarnych w dostępie polskich artykułów spożywczych na rynek turecki. Podjęto konkretne ustalenia, mające pomoć w ograniczeniu istniejących problemów. W najbliższym czasie możliwe są wzajemne robocze wizyty odpowiednich służb na poziomie eksperckim w celu dopracowania rozwiązań dla kwestii podjętych podczas spotkania, wypracowania rozwiązań w wymianie handlowej.

Regionalna Konferencja FAO dla Europy skupia wszystkich członków FAO z regionu Europy i Azji Środkowej (48 krajów i UE), przedstawicieli innych organizacji międzynarodowych oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych. Gospodarzem 30. Sesji Regionalnej Konferencji FAO dla Europy było Ministerstwo ds. Żywności, Rolnictwa i Hodowli Republiki Turcji.

PP

źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA