REKLAMA

5 cech dobrej farby do malowania maszyn rolniczych

Redakcja
20.01.2024
Lubię to
Lubię to
1
Super
Super
1
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Czeka Cię malowanie maszyn rolniczych, jednak nie wiesz, jakiej emalii użyć? Sprawdź, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości farba do malowania przyczepy rolniczej albo kombajnu, a także dowiedz się, jaki produkt wybrać.

fot. Shutterstock / materiały sponsorowane
REKLAMA

Jakie właściwości powinna mieć farba do malowania maszyn rolniczych?

Chcesz odnowić traktor, kombajn albo osprzęt do ciągnika rolniczego typu sadzarka czy kosiarka? Świetnym wyborem jest gruntoemalia akrylowo-alkidowa firmy Polifarb Łódź, dostępna m.in. na stronie https://polifarb.lodz.pl/pl/432997-529-gruntoemalia-stal-kor-akrylowo-alkidowa-na-rdze.html. Producent z Łodzi to uznana marka na rynku wyrobów malarskich. Ma duże doświadczenie w wytwarzaniu wysokiej jakości farb, które są trwałe i zapewnią odpowiedni efekt ochronny oraz wizualny przez wiele lat. Na przykładzie wspomnianej emalii podpowiemy, jakie cechy powinna mieć farba do malowania maszyn rolniczych.

1. Dobra przyczepność do podłoża nawet bez wcześniejszego zastosowania podkładu 

Jeśli interesuje Cię samodzielne malowanie ciągników rolniczych, postaw na farbę, którą charakteryzuje świetna przyczepność do podłoża. Ta właściwość ma szczególne znaczenie, ponieważ maszyny rolne pracują w zmiennych warunkach atmosferycznych. Nie zawsze też są przetrzymywane pod zadaszeniem. Na rynku można znaleźć produkty, które cechuje doskonała przyczepność do metalu, które nie wymagają wcześniejszego zastosowania warstwy podkładu. Stawiając na gruntoemalie zyskujesz czas, oszczędzasz pieniądze i jednocześnie nie tracisz nic na jakości. 

Jednak nawet farba do malowania maszyn rolniczych o doskonałej przyczepności nie przetrwa długo, jeśli zapomnisz o wcześniejszym, dokładnym oczyszczeniu podłoża.

Usuń więc naloty korozji, zabrudzenia i zaplamienia, a także stare warstwy malarskie. Przydatna będzie szczotka druciana bądź papier ścierny o wysokiej ziarnistości, a w przypadku silnych zanieczyszczeń szlifierka. 

2. Właściwości antykorozyjne

Całkowite pozbycie się ognisk korozji z karoserii i elementów maszyny, do „surowego metalu”, zwykle jest czasochłonne, może wymagać zastosowania specjalnych środków (nie tylko mechanicznych, ale także chemicznych), wreszcie po prostu nie zawsze jest możliwe. Dlatego  gdy czeka Cię malowanie maszyn rolniczych, warto postawić na farbę, która ma właściwości antykorozyjne i można ją aplikować bezpośrednio na jedynie zgrubnie przetartą rdzę.

3. Odporność na warunki otoczenia

Wysokiej jakości farba do malowania maszyn rolniczych powinna być trwała, aby zachować efekt wizualny przez kilka sezonów. 

Emalia do ciągników rolniczych musi być odporna na korozję oraz łuszczenie czy żółknięcie pod wpływem promieni UV, a także niskie, do -20°C, oraz wysokie (60–80°C) temperatury. Sprawi to, że renowacja takich sprzętów nie będzie potrzebna częściej niż co kilka lat. Efektem jest oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Niebieska farba do malowania maszyn rolniczych nakładana na kabinę traktora

Malowanie maszyn rolniczych wymaga trwałej i wydajnej farby, która jest odporna na zmienne warunki panujące w otoczeniu. Powinna ochronić podłoże przed korozją, która może wynikać z rozwoju wilgoci w obliczu wiatru i opadów deszczu, a także przed łuszczeniem się czy blaknięciem koloru w następstwie promieniowania UV.

4. Duża siła krycia i wydajność

Farba do malowania przyczepy rolniczej czy kombajnu powinna mieć dobrą siłę krycia, która przekłada się na ostateczną wydajność produktu. W przypadku powłoki o grubości 30 μm wynosi ona optymalnie od 14 do 16 m² z litra farby przy jednokrotnej aplikacji. W przypadku emalii o dużej sile krycia do pomalowania maszyny rolniczej na gotowo zwykle wystarczą dwie warstwy.

5. Uniwersalność

Wybierając farbę do malowania maszyn rolniczych warto postawić na taką, którą jednocześnie będzie można wykorzystać do innych powierzchni stalowych, żeliwnych, a nawet drewnianych, np. bram, ogrodzeń, barierek czy poręczy. Dzięki szerokiemu przeznaczeniu raz kupiona farba do malowania maszyn rolniczych może zostać użyta do malowania różnych elementów, które znajdują się na zewnątrz i wewnątrz gospodarstwa.
Malowanie maszyn rolniczych warto przeprowadzić za pomocą wydajnej i dobrze kryjącej farby, którą można kłaść bezpośrednio na rdzę i bez wcześniejszego zastosowania podkładu. Powinna ona być odporna na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu powłoka będzie idealnie zabezpieczona przed korozją oraz zachowa kolor przez wiele lat.

(rtr) Artykuł sponsorowany

Lubię to
Lubię to
1
Super
Super
1
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA