REKLAMA

60 procent Polaków sądzi, że gospodarstwa rolne są większe, niż w rzeczywistości

60 procent Polaków uważa, że gospodarstwa rolne w naszym kraju są większe niż w rzeczywistości.Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika jednak, że aż 85% gospodarstw rolnych w Polsce ma powierzchnie mniejszą niż 15 hektarów.

fot. Paweł Pąk
16 kwietnia 2018 chat-icon0

REKLAMA

60 procent Polaków uważa, że gospodarstwa rolne w naszym kraju są większe niż w rzeczywistości. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika jednak, że aż 85% gospodarstw rolnych w Polsce ma powierzchnie mniejszą niż 15 hektarów.

Najwięcej małych gospodarstw jest w województwie Małopolskim i Podkarpackim. Największe gospodarstwa znajdują się natomiast na północy kraju.

Średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce nieznacznie przekracza 10 hektarów, co jest wynikiem, która stawia polskie rolnictwo w niekorzystnym świetle w porównaniu z krajami Europy Zachodniej i nie sprzyja jego rozwojowi.

Krajem, w którym średnia wielkość gospodarstwa jest największa są Czechy (133 hektary). Na drugim miejscu z wynikiem 94 hektarów znajduje się Wielka Brytania. Najmniejsze gospodarstwa są w Rumunii (4 hektary), na Cyprze (3 hektary) i na Malcie (1 hektar).

IMAS Agri donosi, że w badaniach mających na celu określenie w jaki sposób Polacy postrzegają funkcjonowanie polskich gospodarstw, poproszono respondentów o określenie wielkości najczęściej występujących gospodarstw w Polsce. W tym celu mieli respondenci mieli wybrać jedną z odpowiedzi: do 15 ha, 15 – 50 ha oraz powyżej 50 ha. Okazało się, że większość respondentów sądzi, że gospodarstwa w Polsce są duże – ponad połowa wybrała wielkość od 15 do 50 ha, tymczasem w rzeczywistości takich gospodarstw jest zaledwie 12% w kraju.

Prawidłowej odpowiedzi udzieliło tylko 42 procent respondentów. Nieco więcej poprawnych odpowiedzi oddali mężczyźni (46 proc.), osoby młode do 29 lat (49 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (47%). Mieszkańcy wsi także znają tę sytuację lepiej, niż „miastowi” – 47% z nich znało rzeczywistą odpowiedź.

– Sytuacja ekonomiczna rolników jest powiązana ściśle z wielkością gospodarstwa. Polacy, obserwując dynamiczny rozwój tej branży sądzą, że rolnicy gospodarzą na dużych obszarach. Prawda jednak jest inna – w Polsce wciąż mamy do czynienia z małymi gospodarstwami i dużym rozdrobnieniem. Tym bardziej należy się cieszyć, że rolnicy tak dobrze odnajdują się w tej trudnej sytuacji – powiedział Marcin Piwowarczyk, badacz z Instytutu IMAS International.

(rpf) Krzysztof Przepióra, IMAS Agri


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo

Super Visor 20 maja 2023 chat-icon2

18 maja 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo takie jak kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda Lewandowski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili obawy dotyczące ekonomicznego wpływu na ich uprawy szkód powodowanych przez ptaki, mówili między innymi o trudnościach rolników z rozpoznaniem właściwego organu, do którego należy się zwrócić o pozyskanie zgody na spłoszenie czy też odstrzał ptaków, z których część to zwierzęta łowne oraz objęte częściową ochroną.

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów

Redakcja 24 maja 2023 chat-icon0

Wybór legalnego bukmachera

Wpisując w wyszukiwarkę tenis obstawianie natrafimy na wiele firm bukmacherskich. O ile ich adresy stron będą kończyć się na .pl, to można z dużą dozą pewności stwierdzić, że są to legalnie działające firmy. Trzeba natomiast uważać na podmioty zagraniczne, często znane marki, które reklamują się podczas różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Nie zawsze ich działalność jest legalna w Polsce, dlatego trzeba sprawdzić, czy figurują one na liście Ministerstwa Finansów, czyli wykazie bukmacherów działających zgodnie z prawem. Aby bowiem móc prowadzić taką działalność, trzeba spełnić szereg wymogów.

Sprawdzenie ofert na obstawianie tenisa

Większość działających w Polsce buków ma ofertę na zakłady w tenisa ziemnego.

REKLAMA