REKLAMA

Aby rzepak ozimy dobrze przezimował

Redakcja - Uprawa
01.09.2018
chat-icon 0

O powodzeniu uprawy rzepaku ozimego decyduje przede wszystkim przestrzeganie odpowiedniego terminu i dokładność wysiewu, zabiegi zwalczające chwasty i choroby grzybowe oraz stosowne nawożenie dolistne.

Agro Brand
REKLAMA

O powodzeniu uprawy rzepaku ozimego decyduje przede wszystkim przestrzeganie odpowiedniego terminu i dokładność wysiewu, zabiegi zwalczające chwasty i choroby grzybowe oraz stosowne nawożenie dolistne.

Zaniedbania w okresie jesiennym powodują niestety obniżenie plonu spowodowane kiepskim przezimowaniem roślin.

Pilnujmy odpowiedniego terminu wysiewu. Termin wysiewu rzepaku ozimego zależy od regionu Polski. Najwcześniej, bo do 18 sierpnia, siewy powinny zostać wykonane w województwach lubelskim, podlaskim, na Suwalszczyźnie i wschodniej części Mazowsza. Nieco później – do 22 sierpnia - w województwach łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, na Pomorzu, Żuławach, Warmii, Kujawach oraz zachodniej części Mazowsza,. Natomiast do 28 sierpnia rzepak ozimy należy wysiać w województwach wielkopolskim, lubuskim, przymorskiej części Pomorza oraz nizinnych rejonów Śląska.

Dlaczego odpowiedni termin wysiewu rzepaku ozimego jest tak ważny? W okresie jesiennym roślina potrzebuje około 12 tygodni wegetacji zanim wejdzie w spoczynek zimowy. Tylko wtedy zdąży wytworzyć przed zimą szyjkę korzeniową średnicy 5 mm, długi korzeń palowy oraz rozetę złożoną z 6-10 liści, co zapewni roślinie dobre przezimowanie.

Ważna poprawna agrotechnika. Najlepszą do uprawy rzepaku ozimego jest gleba zasobna w składniki pokarmowe, o dużej miąższości oraz wysokim potencjale sorpcyjnym. Uprawiany jest najczęściej na stanowiskach po roślinach zbożowych. Uprawa przedsiewna powinna być wykonana w taki sposób, by umożliwić glebie dobre osiadanie oraz zapobiec stratom wilgotności. W przypadku krótkiego okresu pomiędzy orką a siewem nieodzowne jest użycie wałów wgłębnych dla przyspieszenia osiadania gleby.

Jesienią rzepak wykształca palowy system korzeniowy, dlatego tak ważny jest siew w glebę o dobrej miąższości. Siany w zbyt zbitą glebę nie ma szans na wytworzenie prawidłowego (głębokiego) systemu korzeniowego. Rośliny o zbyt słabym (płytkim) systemie korzeniowym bardzo szybko reagują na każdy niedobór wody w glebie. Po prostu nie czerpią wody z głębszych warstw gleby.

Ilość wysiewu powinna zapewniać zagęszczenie roślin po wschodach w granicach 50-70 na m2 odmian populacyjnych i 45-50 roślin/m2 w przypadku roślin hybrydowych. Nasiona należy wysiewać na głębokość 2-3 cm. W przypadku opóźnienia, siew powinien być nieco płytszy, tj. około 2 cm. Rzepak nie toleruje zbyt głębokiego siewu (poniżej 3 cm), a widocznym tego objawem jest pasowość wschodów.

Odpowiednie nawożenie. Osiągnięcie możliwie jak największej i opłacalnej produkcji nasion jest możliwe dzięki maksymalnemu zaspokojeniu jego wysokich potrzeb pokarmowych. Decydują o tym naturalna zasobność gleby oraz ilość składników pokarmowych wprowadzanych do niej w nawozach. Rzepak należy do roślin, których plony zależą głównie od ilości pobranego azotu oraz pozostałych składników pokarmowych.

Z każdą toną nasion pobiera 50-60 kg N, 25-34 kg P2O5, 60-70 kg K2O, 7-12 kg MgO, 39-70 kg CaO, 18-22 kg S. Jego wymagania pokarmowe są zróżnicowane ilościowo i jakościowo w zależności od fazy wzrostu roślin. Rzepak ozimy najczęściej nie wymaga nawożenia azotowego jesienią, jednak dobrze reaguje na jesienne nawożenie dolistne, w skład których wchodzi bor, fosfor, miedź. Zwiększa się wtedy koncentracja składników mineralnych w roślinie i dzięki temu poprawia się zimotrwałość plantacji.

Zwalczanie chwastów. Rzepak narażony jest na atakowanie przez chwasty na początku okresu rozwoju, dlatego też jedyną metodą ich zwalczenia jest stosowanie herbicydów zaraz po siewie lub zaraz po wschodach. Konkurencja chwastów prowadzi do wypiętrzenia pąka wierzchołkowego oraz niedorozwoju systemu, co w konsekwencji powoduje zwiększenie ryzyka wymarznięcia, a co za tym idzie zmniejszenie plonowania.

(rup) jm / na podstawie MODR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA