REKLAMA

Afera paszowa: Producenci żywności odnoszą się do fałszowania komponentów paszowych przez Berg+Schmidt

Redakcja - Prawo i Finanse
08.10.2022
chat-icon 0

Z apelem o rzetelność mediów w przekazywaniu informacji na temat bezpieczeństwa polskiej żywności zwróciła się do mediów grupa organizacji i producentów żywności, nadmieniając, że troska o bezpieczeństwo konsumentów jest dla nas najwyższym priorytetem

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Z apelem o rzetelność mediów w przekazywaniu informacji na temat bezpieczeństwa polskiej żywności zwróciła się do mediów grupa organizacji i producentów żywności, nadmieniając, że troska o bezpieczeństwo konsumentów jest dla nas najwyższym priorytetem

Sektor produkcji żywności reprezentowany przez największych producentów mięsa i pasz w Polsce kategorycznie potępia wszelkie praktyki naruszające prawo i wysokie standardy produkcji polskiej żywności. Uważa za skandaliczne praktyki firmy Berg+Schmidt, która fałszowała komponenty stosowane w paszach i apeluje o rzetelne śledztwo i pociągnięcie do odpowiedzialności nieuczciwego dostawcy. Deklaruje pełną współpracę z organami nadzoru w przeciwdziałaniu podobnym sytuacjom w przyszłości.

Sektor został oszukany przez firmę Berg+Schmidt i podkreśla, że nigdy nie stosował tłuszczy innych niż dozwolone w produkcji pasz. Wszystkie produkty dostarczane przez firmę posiadały stosowne certyfikaty. Produkty firmy były badane przez producentów i wyniki badań nie wzbudzały podejrzeń o nieuczciwe praktyki.

Przedstawiciele branży rolno-spożywczej apelują do mediów o rzetelne prezentowanie faktów na temat polskiej żywności i przekazywanie wyłącznie potwierdzonych informacji na temat jej bezpieczeństwa. Pośpiech w tak wrażliwej tematyce może prowadzić do budowania nieprawdziwego obrazu producentów i podważać zaufanie do instytucji urzędowej kontroli żywności. Nie ma dowodów na to, że bezpieczeństwo konsumentów jest zagrożone. Aktualne badania kontrolne i doraźne wykluczają przekroczenie obowiązujących norm a tym samym jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia. Sugerowanie przez niektóre media, że jest inaczej, jest w tym momencie nieuprawnione.

Eksperci sektora deklarują pełną współpracę z dziennikarzami, aby przekazywać rzetelne informacje na temat technologii produkcji, praktyk rynkowych czy standardów jakościowych polskich producentów.

Polski sektor rolno-spożywczy kontrolowany jest na każdym etapie produkcji od ziarna do stołu przez Inspekcję Weterynaryjną, Inspekcję Sanitarną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Każdy producent realizuje równocześnie badania na własną rękę w akredytowanych laboratoriach. Polska żywność jest bezpieczna dla konsumentów, co potwierdza międzynarodowy sukces eksportowy polskiej żywności i wysokie zaufanie polskich konsumentów.

Skalę kontroli pokazuje oświadczenie Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) z dnia 3 października 2022. W ciągu roku Inspekcja Weterynaryjna pobrała 17 tys. próbek pasz, które były badane m.in. na obecność pestycydów, metali ciężkich i dioksyn. Nie wykryto do tej pory, aby produkty Berg+Schmidt zawierały przekroczenia norm. Jednocześnie GIW zapewnił, że w świetle badań, konsumenci w Polsce są bezpieczni. Wyniki szczegółowych, dodatkowych badań produktów firmy będą znane za parę tygodni, dlatego apelujemy o niewzbudzanie nieuzasadnionych niepokojów konsumentów.

Troska o bezpieczeństwo konsumentów jest dla nas najwyższym priorytetem, dlatego deklarujemy pełną współpracę, aby eliminować z rynku wszelkie praktyki naruszające prawo i wysokie standardy produkcji polskiej żywności.          

Pod apelem podpisali się:                                                         

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj


Paweł Podstawka / 

Przewodniczący

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza

Dariusz Goszczyński / 

Prezes Zarządu

Polski Związek Zrzeszeń 

Hodowców i Producentów Drobiu

Andrzej Danielak / 

Prezes  Zarządu Głównego

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Piotr Lisiecki / 

Prezes Zarządu

Pomorska Rada Izb Rolniczych

Zygmunt Stromski / 

Przewodniczący, 

Ekspert Copa-Cogeca

Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „POLDRÓB”

Stefan M. Chrzanowski / 

Dyrektor Biura OZPD POLDRÓB

Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi

Wiesław Wojtczak / 

Prezes Zarządu

Zrzeszenie Rolników i Producentów Indyk Lubuski

Beata Włodarczyk -Lewandowska / 

Prezes Zarządu

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI

Wiesław Różański / 

Prezes Zarządu

Polska Federacja Hodowców Drobiu

Jakub Pióro / 

Prezes Zarządu

Regionalna Grupa Producentów Drobiu FARMER

Włodzimierz Olszewski / 

Prezes Zarządu

Stowarzyszenie Innowatorów Wsi

Krzysztof Łuczak / 

Dyrektor Generalny

(rpf) pp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA