REKLAMA

Afrykański pomór świń (ASF) – co to jest?

Redakcja
04.10.2024
chat-icon 1

Zakażenia afrykańskim pomorem świń obawia się wielu hodowców. O ile choroba ta nie stwarza zagrożenia dla człowieka, śmiertelność wśród świń i dzików może sięgać nawet 100 procent.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wirus ten szybko się rozprzestrzenia i jest w stanie objąć większość stada. Z tego względu warto mieć świadomość, jakie są objawy afrykańskiego pomoru świń, aby móc w porę zareagować i przekazać informację o wystąpieniu tej choroby do powiatowego lekarza weterynarii.

Afrykański pomór świń – co to?

Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową, która dotyka wyłącznie świnie oraz dziki. Wirus ten wykazuje wyjątkową odporność na niekorzystne czynniki, takie jak skrajne temperatury i zachowuje swoje właściwości zakaźne przez długi czas – nawet do pół roku. Okres inkubacji choroby afrykańskiego pomoru świń wynosi około 15 dni lub kilka dni w przypadku ostrego przebiegu. Do zakażeń dochodzi poprzez bezpośredni bądź pośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, na przykład poprzez sprzęt i pojazdy gospodarcze.

Afrykański pomór świń – objawy zakażenia

Niestety, jeśli chodzi o afrykański pomór świń, objawy mogą być niespecyficzne, a przez to łatwe do pomylenia z innymi chorobami. Najczęściej jednak zakażenie rozpoznamy na podstawie gorączki (40,5-42 stopnie Celsjusza), wybroczyn, biegunki z krwią, wymiotów, pienistego wypływu z nosa, a także sinicy występującej po bokach ciała, na uszach oraz brzuchu. Oprócz tego wśród symptomów afrykańskiego pomoru świń można wyróżnić duszności, wypływ z worka spojówkowego, poronienia oraz niedowład zadu. Zdarza się jednak, że jedynym objawem choroby są nagłe padnięcia świń – takie zjawisko powinno nas od razu skłonić do zgłoszenia go.

Afrykański pomór świń w Polsce

Jeśli chodzi o afrykański pomór świń, w Polsce należy obawiać się go szczególnie latem. To właśnie w tym okresie najczęściej występują ogniska choroby. Na stronie bip.wetgiw.gov.pl/ znajdziemy mapę ukazującą obecne ogniska, a także obszary, które objęte są konkretnymi restrykcjami. Zwierzęta z potwierdzonym zakażeniem oraz z podejrzeniem infekcji wirusem afrykańskiego pomoru świń są utylizowane – za przekazanie chorych osobników hodowca nie ponosi żadnych opłat. Co więcej, przysługuje mu zapomoga z budżetu państwa. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której hodowca nie wywiązał się z obowiązku zgłoszenia podejrzenia afrykańskiego pomoru świń, co stanowi w naszym kraju wykroczenie.

Po zgłoszeniu wystąpienia choroby, a przed przyjazdem lekarza weterynarii, hodowca powinien wprowadzić izolację wszystkich zwierząt w gospodarstwie i chronić je przed dostępem osób trzecich. Co więcej, nie powinien wywozić z gospodarstwa żadnych produktów ani materiału biologicznego.

Jak zapobiegać chorobie afrykańskiego pomoru świń?

Do najczęstszych przyczyn występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce zalicza się między innymi kontakt świń z dzikami, zanieczyszczoną wirusem słomę czy nielegalny handel chorymi świniami. W związku z zagrożeniem infekcją oraz w celu jej zapobiegania rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2021 nakłada na właścicieli gospodarstw kraju pewne obowiązki. Należą do nich między innymi zapewnienie świniom oddzielnego pomieszczenia tak, aby nie miały kontaktu z innymi zwierzętami, a także zabezpieczenie tego miejsca przed dostępem zwierząt dzikich oraz domowych.

Hodowca powinien zadbać również o to, aby nie miały one dostępu do paszy podawanej świniom,  a także wdrożyć system zwalczania gryzoni. Co więcej, obsługa świń powinna być wykonywana tylko przez osobę, która wykonuje tego rodzaju czynności wyłącznie w tym gospodarstwie.

(rzw)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Edward 04.10.2024

Kolana choroba tuczników wprowadzona przez kogoś kto chce mieszaż na świecie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA