Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – jakie zadania realizuje?
Zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to między innymi obsługa rolników w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wypłaty dopłat bezpośrednich i obszarowych. Do realizacji zadań tej powstałej w 1994 roku agencji należy też realizowanie funduszy Unii Europejskiej związanych ze wszystkim co dotyczy spraw rozwoju wsi.

Zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to między innymi obsługa rolników w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wypłaty dopłat bezpośrednich i obszarowych. Do realizacji zadań tej powstałej w 1994 roku agencji należy też realizowanie funduszy Unii Europejskiej związanych ze wszystkim co dotyczy spraw rozwoju wsi.
Powstała w 1994 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obchodzi w 2022 roku 28-lecie pracy na rzecz rynków rolnych i spraw rozwoju i zwiększenia konkurencyjności polskiej wsi.

Dopłaty 2025 – w dwa dni rolnicy złożyli 1800 wniosków
Jakie są zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
Zadania tej największej w Unii Europejskiej agencji płatniczej zostały określone w odrębnych przepisach, to m.in. wspieranie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Rząd RP wyznaczył Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do pełnienia roli akredytowanej agencji płatniczej, zajmującej się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Agencja, będąca wykonawcą polityki rolnej, współpracuje ściśle z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podlegając jednocześnie nadzorowi Ministerstwa Finansów w zakresie gospodarowania środkami publicznymi oraz określonymi przepisami unii.
Jaka jest struktura organizacyjna Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa? krajowych środków publicznych
ARiMR jako instytucja stworzona do wspierania spraw rozwoju wsi jest zarządzana przez prezesa agencji. Prezes powołany przez Premiera RP na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów, kieruje Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Struktura ARiMR składa się z trzech poziomów: Centrala, 16 Oddziałów Regionalnych i 314 Biur Powiatowych oraz z dyrektorów i kierowników biur.

Więcej czasu na realizację inwestycji w „Modernizacji gospodarstw (obszar D)”
Kogo wspiera Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
Główni beneficjenci działań realizowanych przez ARiMR to rolnicy, mieszkańcy wsi, grupy producentów rolnych, przedsiębiorcy i samorządy lokalne. Na pomoc ARiMR mogą też liczyć podmioty z sektora rybackiego.
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa na lata 2014-2020, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to podmiot, który wdraża instrumenty pomocy finansowanej z następujących funduszy unijnych:
- Europejski Fundusz Rolny Gwarancji (EFRG), Agencja realizuje instrumenty pomocy z I filara Wspólnej Polityki Rolnej czyli płatności bezpośrednie, zajmuje się też wspólną organizacją rynków owoców i warzyw.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), z tego programu wsparcia finansowane są wszystkie działania dotyczące rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiego rolnictwa, a także przetwórstwa żywności i obszarów wiejskich (II filar Wspólnej Polityki Rolnej).

ARiMR przestrzega przed wypalaniem traw czy gruntów rolnych – można stracić dopłaty
- Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR), którego zadaniem jest wspieranie przedsięwzięć na rzecz tworzenia zrównoważonego i konkurencyjnego rybołówstwa i akwakultury oraz społecznego rozwoju terytorialnego obszarów rybackich.
Przez ARiMR podejmowane są również działania w ramach pomocy krajowej, które wspierane są ze środków budżetu państwa, czyli ze środków publicznych - są to w szczególności dopłaty do kredytów preferencyjnych i inwestycyjnych oraz klęskowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to również instytucja prowadząca rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych (System IRZ) oraz system identyfikacji działek rolnych (LPIS).

ARiMR: Wkrótce wnioski i zgłoszenia dotyczące zwierząt tylko drogą elektroniczną
Zadania agencji określone zostały w 1994 roku ale jej kompetencje są stale rozszerzane, po wejściu Polski do Unii Europejskiej od 2004 roku są to również zadania określone przez Komisję Europejską oraz w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)
.Jakie działania realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
Płatności bezpośrednie
Głównym instrumentem wsparcia dochodów rolników w Unii Europejskiej są płatności bezpośrednie, a rolnicy w Polsce objęci zostali systemem dopłat z tytułu płatności określonych w formie uproszczonej, która udzielana jest proporcjonalnie do powierzchni upraw oraz stad zwierząt posiadanych przez rolników. W Polsce płatności bezpośrednie rozpoczęto wypłacać od 2004 roku, po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Do realizacji zadań agencji należy system płatności bezpośrednich, którym objęto ok. 1,4 mln rolników, a kolejne 700 tys. otrzymuje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaty z tytułu prowadzenia działalności rolniczej na terenach górskich i trudnych do gospodarowania (ONW). To nie wszystko, bowiem grupa ok. 100 tys. rolników korzysta równolegle z tzw. dopłat rolnośrodowiskowych i w tym zakresie agencja realizuje zadania. Niektóre zadania agencji są też realizowane z krajowych środków publicznych, ARiMR jest też zobligowana do działania zgodnego z przepisami Unii Europejskiej.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
PROW 2014-2020 to drugi, trwający siedem lat (po PROW 2007-2013) program unijny, zadania agencji to realizacja tego programu. Dzięki ciągłości możliwa jest kontynuacja spraw rozwoju procesu modernizacji oraz rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej i obszarów wiejskich, które zostały rozpoczęte w minionych latach. Główny cel Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 to wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa z uwzględnieniem celów środowiskowych. W ten sposób agencja realizuje zadania powierzone jej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Unię Europejską.
Zadania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 014-2020
Zadaniem nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest realizacja sześciu priorytetów wyznaczonych dla unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020:

Dopłaty 2024: Niemal 16 miliardów złotych na kontach rolników
1. Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie oraz na obszarach wiejskich.
2. Zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonego zarządzania lasami.

Dopłaty do zakupu buhajów czystej rasy
3. Wspieranie organizacji łańcucha żywnościowego, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, dobrostanu zwierząt oraz zarządzania ryzykiem w rolnictwie.
4. Odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów związanych z rolnictwem i leśnictwem.
5. Promowanie efektywnego gospodarowania zasobami i wspieranie przechodzenia w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu.
6. Promowanie włączenia społecznego, zmniejszania ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Dopłaty 2024 – 15,2 mld złotych na kontach rolników
15 działań i 35 poddziałań składa się łącznie na program pomocy, o którą w ramach poszczególnych instrumentów wsparcia mogą się ubiegać zarówno rolnicy, jak i producenci rolni, zakłady przetwórcze, grupy producentów rolnych, osoby fizyczne rozpoczynające lub prowadzące działalność gospodarczą, lokalne grupy działania, jak i samorządy gminne, powiatowe oraz publiczne podmioty doradcze i instytucje naukowe. Udział w dofinansowaniu przez Unię Europejską beneficjenci są zobowiązani do podawania w informacji publicznej.
Program Operacyjny "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020
Program Operacyjny RYBY 2014-2020 pozwala na kontynuację procesu rozwoju rybołówstwa, akwakultury i przetwórstwa ryb w Polsce, które zostały rozpoczęte programami unijnymi SPO 2004-2006 i PO RYBY 2007-2013, jak również wyznacza nowe kierunki działań. Zakłada realizację sześciu priorytetów oraz pomoc techniczną:

Płatności bezpośrednie i obszarowe za 2024 rok – ARiMR wypłaciła więcej środków
1. Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy.
2. Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy.
3. Wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
4. Zwiększanie zatrudnienia i spójności terytorialnej.

Coraz mniej czasu na złożenie wniosków o płatność dla przetwórców z PROW 2014-2020
5. Wspieranie obrotu i przetwarzania.
6. Wspieranie wdrażania Zintegrowanej Polityki Morskiej.

Zmiana definicji rolnika aktywnego zawodowo: kogo dotyczy?
Agencja prowadzi sprawy związane z wdrożeniem większości z tych priorytetów i realizuje zadania zgodnie z założeniami przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Według przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej PROW 2007-2013 był pierwszym, po tym jak Polska wstąpiła do do UE w 200r roku, siedmioletnim unijnym programem pomocowym dla rolnictwa wdrażanym przez ARiMR. Jego budżet wynosił 17,2 mld euro, z czego 13,2 mld euro pochodziło z funduszy unii, czyli z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich (EFRROW), a 4 mld euro budżetu krajowego. PROW 2007-2013 obejmował 23 działania, z których 15 wdrażanych było przez ARiMR. Agencja wykonuje zadania w ramach wspólnej polityki Unii Europejskiej. Agencja prowadzi sprawy na podstawie przepisów ustawy a także krajowych środków publicznych i określonymi przepisami unii.
Jakie zadania zrealizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013?
W ramach PROW 2007-2013 Agencja udzielała wsparcia finansowego na:
I. Poprawę konkurencyjności sektora rolnego i leśnego poprzez:
3. renty strukturalne,
4. korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów,
6. zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej,
7. poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa,
9. uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności,
10. działania informacyjne i promocyjne,
12. grupy producentów rolnych.
II. Poprawę środowiska naturalnego i obszarów wiejskich przez:
2. program rolnośrodowiskowy (Płatności rolnośrodowiskowe),
3. zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne,
III. Polepszanie jakości życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej poprzez:
3. podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej,
4. odnowa i rozwój wsi.
IV. Aktywizację społeczności lokalnych poprzez:
2. wdrażanie projektów współpracy,
Najwięcej wypłaconych dotychczas środków z PROW 2007-2013 zostało przeznaczonych na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), modernizację gospodarstw rolnych oraz renty strukturalne.
Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013"
Całkowity budżet Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013, łącznie ze środkami krajowymi, to 870 mln euro. W ramach tego Programu, podzielonego na pięć priorytetowych osi, wspierane były przedsięwzięcia na rzecz uzyskania trwałej równowagi między zasobami morskimi a zdolnością połowową polskiej floty rybackiej, a także stworzenie nowoczesnego i konkurencyjnego sektora rybackiego w Polsce. ARiMR była odpowiedzialna za wdrażanie działań z trzech osi Programu, na realizacje których przeznaczono 63 proc. całego budżetu PO RYBY 2007-2013.
(rpf) pp
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.