Agregatowanie narzędzi rolniczych
Niedawno pisaliśmy na naszym portalu rolniczym na temat wykonywania zespołu uprawek pożniwnych i uprawek przedsiewnych.Wspomnieliśmy wtedy o agregatowaniu narzędzi.
Niedawno pisaliśmy na naszym portalu rolniczym na temat wykonywania zespołu uprawek pożniwnych i uprawek przedsiewnych.
Wspomnieliśmy wtedy o agregatowaniu narzędzi.Top 5 portali randkowych dla rolników
Czynność ta powoduje ograniczenie liczby przejazdów, co przekłada się na mniejsze ugniatanie gleby pod wpływem nacisku kół ciągnika. Dodatkowo przełoży się to mniejsze zużycie paliwa, zużycia ciągnika i lepsze wykorzystanie jego mocy. Ponadto skróci czas trwania zabiegów uprawowych, ułatwiając ich terminowe wykonanie.
Zasady agregatowania narzędzi:
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
– łączenie narzędzi od najgłębiej do najpłycej spulchniających
– łączone narzędzia muszą być tej samej szerokości
Agregatowanie powinno się rozpoczynać już na etapie podorywki lub orki siewnej.
Uprawa pożniwna związana jest z przykryciem resztek pożniwnych po schodzących z pola roślinach. Oprócz prostych narzędzi typu pług, kultywator, brona, coraz częściej stosuje się agregaty: ścierniskowe lekkie i ciężkie, agregaty podorywkowe proste lub złożone (jedno lub kilkubelkowe), brony talerzowe (lekkie lub ciężkie) oraz agregaty talerzowe.
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Najprostszym agregatem doprawiającym glebę podczas orki siewnej jest pług z broną zębową lub broną kolczatką.
Wałowanie posiewne – czy warto?
Rozbudowaną formą są agregaty uprawowo-siewne, które mogą składać się z różnych narzędzi w zależności od rodzaju gleby. Na glebach ciężkich przed siewnikiem w agregacie musi być zastosowana brona aktywna i wał, natomiast na glebach lekkich wystarczą narzędzia bierne poprzedzające siewnik.
W większych gospodarstwach, na większych powierzchniach uprawowych stosuje się zestawy wieloczynnościowe, które oprócz uprawy przedsiewnej i siewu nasion, mogą wykonywać wysiew nawozów mineralnych oraz stosowanie środków ochrony roślin.
Stosowanie zestawów uprawowych, uprawowo-siewnych i zestawów wieloczynnościowych wiąże się bezpośrednio ze stosowaniem ciągników o większej mocy.
Minusem w łączeniu maszyn i stosowaniu ich w formie agregatów jest znaczne ograniczenie możliwości stosowania walki mechanicznej z chwastami.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
(ru) tl
źródło opracowania: SGGW
Zadbaj o opryskiwacz przed zimą
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.