REKLAMA

Agregatowanie narzędzi rolniczych

Redakcja - Uprawa
07.09.2016
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Niedawno pisaliśmy na naszym portalu rolniczym na temat wykonywania zespołu uprawek pożniwnych i uprawek przedsiewnych.Wspomnieliśmy wtedy o agregatowaniu narzędzi.

Agro Brand
REKLAMA

Niedawno pisaliśmy na naszym portalu rolniczym na temat wykonywania zespołu uprawek pożniwnych i uprawek przedsiewnych. 

Wspomnieliśmy wtedy o agregatowaniu narzędzi.

Czynność ta powoduje ograniczenie liczby przejazdów, co przekłada się na mniejsze ugniatanie gleby pod wpływem nacisku kół ciągnika. Dodatkowo przełoży się to mniejsze zużycie paliwa, zużycia ciągnika i lepsze wykorzystanie jego mocy. Ponadto skróci czas trwania zabiegów uprawowych, ułatwiając ich terminowe wykonanie.

Zasady agregatowania narzędzi:


– łączenie narzędzi od najgłębiej do najpłycej spulchniających


– łączone narzędzia muszą być tej samej szerokości

Agregatowanie powinno się rozpoczynać już na etapie podorywki lub orki siewnej. 

Uprawa pożniwna związana jest z przykryciem resztek pożniwnych po schodzących z pola roślinach. Oprócz prostych narzędzi typu pług, kultywator, brona, coraz częściej stosuje się agregaty: ścierniskowe lekkie i ciężkie, agregaty podorywkowe proste  lub złożone (jedno lub kilkubelkowe), brony talerzowe (lekkie lub ciężkie) oraz agregaty talerzowe.

Najprostszym agregatem doprawiającym glebę podczas orki siewnej jest pług z broną zębową lub broną kolczatką. 

Przy uprawie przedsiewnej stosuje się zestawy uprawowe, które na wspólnej ramie mają zamontowane narzędzia doprawiające bierne, których działanie się uzupełnia lub bierne i aktywne. To drugie połączenie z narzędziami aktywnymi daje możliwość przygotowania pola za jednym przejazdem.

Rozbudowaną formą są agregaty uprawowo-siewne, które mogą składać się z różnych narzędzi w zależności od rodzaju gleby. Na glebach ciężkich przed siewnikiem w agregacie musi być zastosowana brona aktywna i wał, natomiast na glebach lekkich wystarczą narzędzia bierne poprzedzające siewnik.

W większych gospodarstwach, na większych powierzchniach uprawowych stosuje się zestawy wieloczynnościowe, które oprócz uprawy przedsiewnej i siewu nasion, mogą wykonywać wysiew nawozów mineralnych oraz stosowanie środków ochrony roślin.

Stosowanie zestawów uprawowych, uprawowo-siewnych i zestawów wieloczynnościowych wiąże się bezpośrednio ze stosowaniem ciągników o większej mocy.

Minusem w łączeniu maszyn i stosowaniu ich w formie agregatów jest znaczne ograniczenie możliwości stosowania walki mechanicznej z chwastami.

(ru) tl


źródło opracowania: SGGW

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA