REKLAMA

Agrounia: Zablokujemy ważne rondo na dwa dni. Następna będzie Warszawa

Agrounia zapowiedziała drugą odsłonę wojny o polską wieś. Już w najbliższą środę ma dojść do dwudniowej blokady ronda w miejscowości Rękoraj pod Piotrkowem Trybunalskim. Co będzie się działo podczas protestu? - o tym Michał Kołodziejczak.

30 lipca 2021 chat-icon0

REKLAMA

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział kolejny rolniczy protest. Tym razem rolnicy zablokują rondo w miejscowości Rękoraj pod Piotrkowem Trybunalskim. Coraz trudniejsze położenie polskich rolników w Polsce, szczególnie hodowców trzody chlewnej, skłoniło Agrounię do ponownego wyjścia na drogi. Jak mówił podczas konferencji Michał Kołodziejczak, codziennie upadają kolejne gospodarstwa i póki co brak jest jakichkolwiek perspektyw na poprawę tej sytuacji. Rząd nie robi nic. ASF idzie przez kraj jak walec. Zadomowił się u nas od 7 lat i czuje się jak u siebie. Dlatego podejmujemy kolejne działania.

Rolniczy protest odbędzie się w najbliższą środę, tj. 4 sierpnia. Od godziny 8 rano rolnicy będą blokować krajową 12 w miejscowości Rękoraj pod Piotrkowem Trybunalskim nieopodal zjazdu na rondo. Jak poinformował Kołodziejczak, strajk jest zgłoszony na łącznie 48 godzin. W pierwszy dzień zostanie zablokowana droga, i jeśli nie będzie odzewu ze strony rządzących, po 24 godzinach protest przeniesie się na rondo krzyżujące autostradę z drogą S8.

Podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak powiedział: - Czujemy się oszukani. Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechał poseł Macierewicz, poseł Telus. Poseł Macierewicz powiedział, że potrzebuje tygodnia na to, aby mógł wrócić do rolników z rozwiązaniami. Nie przyjechał. Od momentu zakończenia ostatniego strajku nie odezwał się do rolników. Brak rozwiązań skłania nas do podjęcia kolejnych działań. Świnie kiszą się w chlewniach, bo rolnicy nie mają ich gdzie sprzedawać. Przepisy zakazują sprzedaży świń nawet przez kilkadziesiąt dni ze stref objętych ASF. Zwierzęta są wyrośnięte, a w zakładach rolnicy mogą sprzedać mięso po cenie znacznie niższej niż wartość rynkowa. Rolnicy zmuszani są do przechodzenia na bardzo szkodliwe dla nich kontrakty.

Jak podkreślał Kołodziejczak, zna coraz liczniejsze przykłady, gdzie rolnicy popełniają samobójstwa. Bo sytuacja na wsiach, w wielu rodzinach jest tak tragiczna, że ludzie nie mają na bieżące utrzymanie, a co dopiero na spłaty zobowiązań. Kołodziejczak zapowiedział również, że jeśli najbliższy protest nie przyniesie rezultatu, będą kolejne protesty. Niewykluczone, że będzie to najazd traktorów na stolicę: - Prace administracyjne nad zgłoszeniem takiego protestu zostały już podjęte. Chcemy, aby cała Polska wiedziała, co dzieje się z polską wsią.

(rpf) Julianna Makowska-Pąk / Źródło: konferencja prasowa Michała Kołodziejczaka


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Obowiązek kontraktacji co najmniej 50% surowców od miejscowych producentów – czy to możliwe?

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego o wprowadzenie obowiązku co najmniej 50% kontraktacji surowców bezpośrednio od producentów miejscowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 24 maja 2023 r. informuje, że rolą państwa jest tworzenie warunków – szczególnie prawnych sprzyjających upowszechnianiu trwałych dobrowolnych powiązań  producentów rolnych z przetwórcami i handlowcami w formie umów kontraktacyjnych uwzględniających interesy obu stron kontraktu. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale zachęca do zawierania długoterminowych umów na dostarczanie produktów rolnych zarówno rolników jak i podmioty nabywające produkty rolne (zakłady przetwórcze, punkty skupu).
- Przykładowy wzór umowy kontraktacji, opracowany przez MRiRW, UOKIK, KOWR oraz przedstawicieli sektora rolnego znajduje się pod adresem na stronie internetowej MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo

REKLAMA

Pijany wjechał ciągnikiem rolniczym w ogrodzenie i zasnął…

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon1

Dużym brakiem wyobraźni wykazał się 40-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego, który kompletnie pijany wsiadł za kierownicę ciągnika rolniczego, a prowadząc pojazd chwilę później wjechał w posesję ogrodzenia.

Zdarzenie miało miejsce 15 maja 2023 roku około godziny 13:00 w jednej z miejscowości w gminie Osieczna (województwo pomorskie, powiat starogardzki). Tego dnia policjanci udali się na interwencję po zgłoszeniu, a po dotarciu na miejsce potwierdzili, że na uszkodzonym ogrodzeniu stoi ciągnik rolniczy Ursus, a za jego kierownicą śpi kierowca. Okazało się, że 40-latek był pijany do tego stopnia, że zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji.

Mężczyznę doprowadzono do komendy, gdzie mundurowi poddali go badaniu na zawartość alkoholu, które wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila.

- Policjanci zatrzymali traktorzyście jego prawo jazdy. Teraz śledczy przedstawią 40-latkowi zarzut dotyczący kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. W najbliższym czasie mężczyzna stanie przed s

REKLAMA