REKLAMA

ARiMR podsumowuje 2021 rok. Całkowita kwota wsparcia spadła o 3,5 mld zł r/r

Minione 12 miesięcy to bez wątpienia jeden z trudniejszych sesonów w polskim rolnictwie po 2000 roku. Afrykański pomór świń (ASF), ptasia grypa (HPAI), koronawirus, niskie ceny w skupach i wiele innych problemów, z którymi musieli się borykać rolnicy w 2021 roku na długo zapadnie w ich pamięci i pozostawi wielką lukę w niejednym portfelu.

2 stycznia 2022 chat-icon6

REKLAMA
Na domiar złego pandemia koronawirusa (SARS COV-2) pozostała z nami na cały 2021 rok, poprawy na horyzoncie niestety nie widać... Jak zawsze koniec roku to czas podsumowań, które przygotowała również bardzo ważna każdego rolnika instytucja, którą jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja wymienia kwotę 25,5 mld zł, z której środki trafiły do beneficjentów w ramach płatności bezpośrednich za sezon 2020 / 2021, na dofinansowanie w Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW), a także w ramach pomocy krajowej i Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Jest to ok. 3,5 mld zł mniej niż w podsumowaniu ARiMR zaprezentowanym pod koniec 2020 roku.

REKLAMA
Agencja wskazuje, że największą część wypłaconych w minionym roku funduszy stanowią dopłaty bezpośrednie – blisko 15,1 mld zł (15,69 mld zł w 2020 roku), jest to suma środków przekazanych rolnikom od 1 stycznia 2021 r. w ramach dwóch kampanii. Duży procent tej sumy stanowią zaliczki przekazywane przez Agencję od 18 października do 30 listopada 2021 r. Do rolników trafiło w tym okresie 9,88 mld zł (10,4 mld zł w 2020 roku). Płatności końcowe wpływają na konta rolników od 1 grudnia 2021 roku. Podobnie jak w rok wcześniej, w 2021 roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników. Koperta finansowa przeznaczona na realizację płatności bezpośrednich wynosi 15,63 mld zł. 

Dużą część wypłaconych środków stanowi Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Z jego budżetu Agencja wypłaciła w 2021 roku łącznie niemal 8,9 mld zł (w 2020 roku było to 10,2 mld zł).

- Jeżeli chodzi o działania inwestycyjne, to najwięcej pieniędzy trafiło na modernizację gospodarstw rolnych, restrukturyzację małych gospodarstw oraz rozpoczęcie działalności przez młodych rolników. Oprócz wypłaty pieniędzy z PROW tym, którzy już zrealizowali inwestycje lub wywiązali się ze swoich zobowiązań, ARiMR przeprowadziła w minionym roku ponad 20 nowych naborów skierowanych bezpośrednio do rolników i producentów rolnych – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z kolei w ramach pomocy krajowej Agencja przekazała ok. 1,2 mld. Najwięcej środków z tej puli – 233 mln zł trafiło do producentów trzody chlewnej z obszarów występowania ASF na wyrównanie dochodów ze sprzedaży świń, w 2020 roku było to 60 mln złotych.

REKLAMA
Blisko 165 mln zł ARiMR wypłaciła, by zrekompensować rolnikom koszty związane z utylizacją padłych zwierząt.

Z kolei gospodarze poszkodowani w 2020 roku w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych otrzymali pomoc w wysokości 150 mln zł (w poprzednim rozliczeniu rocznym było to 400 mln zł.)

Warto też wspomnieć, że po raz czwarty o wsparcie na działalność statutową mogły się starać wpisane do rejestru prowadzonego przez Agencję koła gospodyń wiejskich. W tym roku wnioski o takie dofinansowanie złożyło 10 159 kół – ARiMR wypłaciła im z tego tytułu blisko 55,9 mln zł.

Pieniądze trzeba było wydać do końca 2021 roku, i jak przypomina Agencja, czas na rozliczenie tych środków upływa 31 stycznia 2022 r.

REKLAMA
W 2021 roku bez wsparcia nie pozostawiono również sektora rybackiego. Ponad 300 mln zł otrzymali beneficjenci Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–2020, w ramach którego ARiMR przeprowadziła 18 naborów dotyczących 14 działań, zaś największym zainteresowaniem wśród ubiegających się o wsparcie cieszyło się dofinansowanie inwestycji produkcyjnych w akwakulturę. W 2020 roku w ramach tego działania Agencja wypłaciła kwotę 540 mln zł.

Obiektywnie rzecz ujmując kwota wsparcia przekazana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest niższa niż w 2020 roku m.in. ze względu na brak w w/w okresie wsparcia np. dla produkujących i sprzedających chryzantemy, które zostało ustanowione w 2020 roku, mniejsza jest też skala suszy, która dokuczała rolnikom dotkliwie w kiilku wcześniejszych latach. Ale widoczna jest też mniejsza skala dopłat bezpośrednich oraz środków wypłaconych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskicj 2014-2020, którego rozliczenie ostatecznie przedłużono.

(rpf) jm / Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (6)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


kazik 03 stycznia 2022

ja mam wrażenie za kazdego roku coraz mniej wypłacają ;-)

0 0
EDEK 03 stycznia 2022

A TAK SOBIE TO WYOBRACIZ MOZNA JAKBY NIE BYLO UE DZIS CIEKAWE JAK BY TO WYGLADAL0, LEPIEJ BY MIELIU ROLNICY CZY NIE ?

0 0
Andrzej 03 stycznia 2022

może lepiej jakbt tego nie było tych dopłat a niech wszystko samo się rozstrzygnie na prawdziwie wolnym rynku a nie regulowac wszystko sztucznie a i tak co dołonczyli pozneij do uni maja gorsze warunki i sie nie zmianie nic z tym sie nie dzieje

0 0
zaiwedziony 03 stycznia 2022

"Na domiar złego pandemia koronawirusa (SARS COV-2) pozostała z nami na cały 2021 rok, poprawy na horyzoncie niestety nie widać... " - jak tak bedzie dalej to korona i wszystkie inne choroby wirusy cholera wie co jeszcze nas wykonczy a zarobia na tym wielkie korporacje a ARIMR tylko tak naprawe wydaje to co dostaje z ue przeciez

0 0
rolniczka 03 stycznia 2022

jak to mozliwe, ze poszlo mniej kasy na doplaty bezposrednie - gospodarstw mniej się zrobiło? są gdzieś takie dane? czy każdy farmer w polsce jest dobrze policzony ?

0 0
adasek 03 stycznia 2022

mniej wydali ciekawe na co poszla kasa ;-)

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Ciągnik rolniczy spłonął doszczętnie podczas pracy w polu

Redakcja 15 maja 2023 chat-icon1

Pożar miał miejsce 10 maja 2023 roku w miejscowości Szyleny (województwo warmińsko-mazurskie, powiat Braniewski, gmina Braniewo), a zgłoszenie o płonącym w polu ciągniku w wpłynęło tuż po godzinie 17:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Niezwłocznie na miejsce pożaru zostały skierowane dwa pojazdy ratowniczo – gaśnicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali ciągnik rolniczy stojący w polu, który był całkowicie objęty ogniem. Do ugaszenia pożaru wykorzystana została woda oraz piana gaśnicza. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

(rpf) pp / Źródło: PSP Braniewo

REKLAMA

Ciągnik z opryskiwaczem przewrócił się przygniatając traktorzystę

Redakcja 27 maja 2023 chat-icon1

25 maja 2023 roku około godziny 20:00 na dojazdówce do drogi szybkiego ruchu S19 w miejscowości Wilkołaz Pierwszy (województwo lubelskie, powiat kraśnicki, gmina Wilkołaz) doszło do groźnego wypadku rolniczego z udziałem traktora z podczepionym opryskiwaczem. Z treści zgłoszenia wynikało, że ciągnik rolniczy przygniótł mężczyznę.

Pierwszy zastęp strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkołazie po dotarciu na miejsce zdarzenia zastał przewrócony na bok ciągnik rolniczy. Przygnieciony przez maszynę mężczyzna jeszcze przed przyjazdem strażaków został wydobyty spod maszyny przez przybyłe na miejsce osoby postronne, a po udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia został przetransportowany do szpitala.

(rpf) Źródło: OSP Wilkołaz

REKLAMA