REKLAMA

ARiMR przestrzega przed wypalaniem traw czy gruntów rolnych – można stracić dopłaty

O karach za nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw i konsekwencjach mogących spotkać pobierających dopłaty przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w skrajnych przypadkach może zaniechać wypłacania środków.

fot. Adobe Stock
23 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA
Wypalanie traw, pomimo wielu nieustających apeli również ze strony Straży Pożarnej i wielu instytucji, jest problemem pojawiającym się każdego roku. Ta praktyka taka jest niezgodna z prawem i grożą z tego tytułu surowe sankcje karne, a w skrajnych przypadkach odmowa dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niestety każdego roku znajdują się osoby, które lekceważą te apele stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt, niszczą w ten sposób również środowisko naturalne.

Zalety wypalania traw to mit

Wypalanie traw, wbrew opinii niektórych osób, nie powoduje bujniejszych odrostów i nie poprawia też jakości gleby. Fakty są takie, że jest wręcz odwrotnie, bowiem wypalanie znacznie obniża wartość plonów, a po przejściu ognia gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.

Cały ekosystem cierpi przez taki pożar, ponieważ zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, w ogniu giną również zwierzęta. Dodatkowo podpalanie traw to bardzo częsta przyczyna pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, wtedy życie tracą również luzie i zwierzęta gospodarskie.

Jakie kary za wypalanie traw? Grzywna, a nawet więzienie!

REKLAMA
Przepisy prawne wprowadzają zakaz wypalania traw, a zgodnie z  art. 130a  ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 poz. 916): Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych. Sprawa sankcji za to wykroczenie staje się jeszcze bardziej surowa i dotkliwa, gdy w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Przez wypalanie traw można stracić dopłaty

ARiMR przypomina, że poza wspomnianymi karami rolnikowi, który zostanie nakryty na uprawianiu tego procederu a jest beneficjentem dopłat, mogą grozić dotkliwe sankcje ze strony ARiMR. Przepisy dotyczące wsparcia w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych odwołują się m.in. do zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. W związku z czym nieprzestrzeganie zakazu wypalania powoduje redukcję dopłat, a w skrajnych przypadkach rolników trzeba zupełnie pozbawia się tych środków.

Statystyki dotyczące wypalania gruntów rolnych i nałożonych sankcji w latach 2015-2022

rok

REKLAMA
liczba rolników z nałożoną sankcją

kwota sankcji (PLN)

liczba przypadków odmowy przyznania całości dopłat

2015

REKLAMA
71

73 690,48

4

2016

REKLAMA
10

20 662,19

0

2017

REKLAMA
9

25 903,26

2

2018

REKLAMA
13

34 366,15

4

2019

REKLAMA
15

42 531,78

4

2020

REKLAMA
14

19 678,30

1

2021

REKLAMA
6

23 118,67

1

2022

REKLAMA
4

2 334,48

0

(rpf) pp / Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Napadł z nożem na traktorzystę i groził mu śmiercią

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon0

Zdarzenie miało miejsce 18 maja 2023 roku w gminie Kolno (województwo podlaskie, powiat kolneński). Policjanci z Kolna do których wpłynęło zgłoszenie o ataku nożownika, po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalili, że podczas powrotu poszkodowanego do domu po wcześniejszym przeprowadzeniu prac na polu, zza drzew wybiegł znany mu mężczyzna i przebił nożem oponę w jego ciągniku.

Widać było, że jest wyraźnym wpływem alkoholu, poza uszkodzeniem opony groził również zgłaszającemu że pozbawieni go życia. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że mógł być to akt „zemsty”, ponieważ dzień wcześniej doszło pomiędzy nimi do kłótni.

Straty zostały oszacowane przez pokrzywdzonego na kwotę 5 tysięcy złotych. 45-latka zatrzymano, a noc spędził w policyjnym areszcie.

- Następnego dnia mieszkaniec powiatu kolneńskiego usłyszał zarzuty zniszczenia mienia i gróźb karalnych. Za te przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności – informuje Komenda Powiatowa Policji w Kolni

REKLAMA

Ciągnik z opryskiwaczem przewrócił się przygniatając traktorzystę

Redakcja 27 maja 2023 chat-icon1

25 maja 2023 roku około godziny 20:00 na dojazdówce do drogi szybkiego ruchu S19 w miejscowości Wilkołaz Pierwszy (województwo lubelskie, powiat kraśnicki, gmina Wilkołaz) doszło do groźnego wypadku rolniczego z udziałem traktora z podczepionym opryskiwaczem. Z treści zgłoszenia wynikało, że ciągnik rolniczy przygniótł mężczyznę.

Pierwszy zastęp strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkołazie po dotarciu na miejsce zdarzenia zastał przewrócony na bok ciągnik rolniczy. Przygnieciony przez maszynę mężczyzna jeszcze przed przyjazdem strażaków został wydobyty spod maszyny przez przybyłe na miejsce osoby postronne, a po udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia został przetransportowany do szpitala.

(rpf) Źródło: OSP Wilkołaz

REKLAMA