REKLAMA

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor
24.05.2023
chat-icon 2

Nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”, realizowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 rozpoczął się 24 maja 2023 roku. Wsparcie przeznaczone jest dla rolników ubezpieczających zwierzęta wybranych gatunków na wypadek wystąpienia salmonellozy.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

- Pomoc jest przyznawana w formie 70 proc. dopłaty do składki, pod warunkiem że z polisy wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. Okres objęty umową nie powinien rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a zainteresowany dofinansowaniem nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski o pomoc można składać w terminie do 21 czerwca 2023 roku w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Dokumenty można składać osobiście, nadać przesyłką rejestrowaną, skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Wniosek można złożyć także za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marian ze wsi 01.10.2023

a jakby tak zniklo to cale dofinansowywanie wszystkiego i regulowanie sztuczne to czy wlasnie wtedy wolny rynek nie zacząłby lepiej funkcjonować??? ja bym sie mocno nad tym zastanowił tylko co na to ci którzy od tych wszystkich dopłat są uzależnieni i dla nich to być albo nie być...

0 0
maniek 26.05.2023

trzeba miec najpierw co ubezpieczyc,...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA