REKLAMA

ARiMR: w ramach dopłat bezpośrednich za 2015 r. naliczono już ponad 14,1 mld zł

W ramach dopłat bezpośrednich dla rolników za 2015 r. naliczono ponad 14,1 mld zł, co stanowi 98 proc. tzw. koperty finansowej - poinformował we wtorek prezes ARiMR Daniel Obajtek. Wnioski za 2016 rok będą przyjmowane do 15 czerwca - zapowiedział.

PAP / Rafał Guz
15 czerwca 2016 chat-icon0

REKLAMA

Obajtek powiedział, że Agencja obsłużyła już wnioski 99,5 proc. rolników w sprawie dopłat bezpośrednich za poprzedni rok. Będą one wypłacane do końca czerwca. Zwrócił uwagę, że wydłużony termin do 15 października obowiązuje niektóre inne państwa europejskie, jak np. Francję czy Wielką Brytanię.

Szef agencji przypomniał, że do 15 czerwca 2016 roku przyjmowane będą wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok. Do tej pory wnioski złożyło 1,2 mln rolników (92,3 proc.).

Ci, którzy nie zdążą w tym terminie, będą mogli złożyć wniosek do 11 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Wiceprezes ARiMR Maria Fajger podsumowała podczas konferencji stan wdrażania wsparcia inwestycyjnego w ramach PROW 2014-2020. Poinformowała, że na wsparcie działań inwestycyjnych złożono ponad 40 tys. wniosków na ponad 9 mld zł. Ponad 30 tys. wniosków złożono na modernizację gospodarstw rolnych, ponad 800 wniosków dotyczy inwestycji w przetwórstwie rolno-spożywczym. Fajger zapowiedziała, że w najbliższym czasie Agencja powinna zapraszać już przedsiębiorców do podpisywania stosownych umów.

Szef ARiMR poinformował, że zakończył się audyt poprzednich lat pracy ARiMR. Z audytu wynika m.in., że łączna strata z tytułu umów zawartych na wynajem nieruchomości wynosi ok. 6 mln zł - powiedział. Prezes zapowiedział, że w tych sprawach zostaną złożone odpowiednie wnioski do organów ścigania. (PAP)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Podlasie: Jedenaście zastępów strażaków walczyło z pożarem kurnika

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon1

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi zostaliśmy zadysponowania do ugaszenia pożaru. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ratownicy zastali pochłonięty całkowicie ogniem kurnik. Ze względu na wymiaru budynku i skalę pożaru wezwano następne zastępy strażaków. Łącznie z ogniem walczyło aż jedenaście jednostek.

Przybyłe jako pierwsze zastępy strażaków musiały zmierzyć się z zabezpieczeniem drugiego kurnika, który był połączony łącznikiem z objętym ogniem budynkiem. Gasili też już płonący kurnik. Działania trwały łącznie sześć godzin.

Na miejscu łącznie pojawiło się jedenaście zastępów straży pożarnej z Hajnówki, Białegostoku, Narwi, Mochnatych, Czyży, Nowokornina, Łosinki i Trześcianki. Nie podano informacji o tym, czy w kurniku w chwili pożaru były zwierzęta.

REKLAMA

PROW: Dopłaty 2022 na finiszu

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon1

Są to wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za 2022 rok w ramach których do rolników trafiło już niemal 19,94 mld zł.

16,8 mld zł z tej kwoty  to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020. Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku.

ARiMR przypomina, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA