REKLAMA

ASF: 23 gminy przeniesione do strefy czerwonej

W kwietniu i maju bieżącego roku ze strefy niebieskiej do strefy czerwonej zostały przeniesione 23 gminy – poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

22 maja 2020 chat-icon0

REKLAMA
Przeniesione do strefy czerwonej gminy mają obecnie status obszaru objętego ograniczeniami. Są to następujące gminy:

1. w województwie mazowieckim (w sumie 10 gmin lub ich części):
- w powiecie mińskim: Halinów, Sulejówek oraz Dębe Wielkie,
- w powiecie ciechanowskim: Ciechanów, miasto Ciechanów, Ojrzeń, Sońsk, Regimin i Glinojeck,
- w powiecie mławskim: Strzegowo.

2. w woj. warmińsko-mazurskim:
- w powiecie ełckim: Stare Juchy,
- w powiecie olsztyńskim: Kolno,
- w powiecie ostródzkim: Małdyty;

REKLAMA
3. w woj. lubelskim:
- w powiecie lubartowskim: Abramów, Kamionka, Michów, Uścimów,
- w powiecie łukowskim: Adamów,
- w powiecie biłgorajskim: Tereszpol,
- w powiecie zamojskim: Zwierzyniec,
- w powiecie lubelskim: Głusk,
- w powiecie świdnickim: Mełgiew i miasto Świdnik.

Obszary objęte regionalizacją w związku z ASF obowiązują z mocy przepisów decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. „W sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE”.

Regionalizacja dotyczy wszystkich państw członkowskich UE, w których występuje ASF. Zgodnie z załącznikiem do decyzji Komisji 2014/709, ustanowione obszary obejmują:
- obszar ochronny (tzw. „strefa żółta” – obszar wymieniony w części I ww. załącznika);
- obszar objęty ograniczeniami (tzw. „strefa czerwona” – obszar wymieniony w części II ww. załącznika, ustanawiany w związku z występowaniem przypadków ASF u dzików);
- obszar zagrożenia (tzw. „strefa niebieska” – obszar wymieniony w części III ww. załącznika, ustanawiany w związku z występowaniem ognisk ASF u świń).

(rzw) pp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Instytuty ze wsparciem z KPO na rozbudowę potencjału badawczego

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Placówki te mogą uzyskać dofinansowanie na budowę lub modernizację zaplecza analityczno-laboratoryjnego oraz infrastruktury badawczej w sektorze hodowli roślin.

Jak wskazuje MRiRW, wsparcie będzie dotyczyło inwestycji w ramach KPO: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego w zakresie wsparcia inwestycji rozbudowy publicznego zaplecza analityczno-laboratoryjnego w sektorze hodowli roślin skierowanego do instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nabór będzie trwał 30 dni kalendarzowych od 2 czerwca 2023 roku i prowadzony będzie elektronicznie w systemie CST2021 i będzie trwał 30 dni kalendarzowych.

Wsparcie w ramach tego programu będzie można uzyskać na budowę lub modernizację zaplecza analityczno-laboratoryjnego oraz infrastruktury badawczej w sektorze hodowli

REKLAMA

Tragedia przy pracach polowych. 78-latek wyskoczył z przewracającego się ciągnika

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon1

5 czerwca 2023 roku 78-letni mężczyzna podczas zjeżdżania ze wniesienia ciągnikiem rolniczym ciągnącym przyczepę z sianem uległ wypadkowi. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Lubinka (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Pleśna).

Feralnego dnia w godzinach popołudniowych dyspozytor numeru alarmowego przyjął zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych w Lubince. Skierowania na miejsce zdarzenia ratownicy nie byli w stanie uratować mężczyzny, który zmarł w wyniku poniesionych obrażeń wewnętrznych.

Policjanci podczas rozmowy z osobami mającymi informację w sprawie ustalili przebieg zdarzeń przy wypadku. Z zeznań wynikało, że 78-latek podczas zjeżdżania ze wzniesienia, ciągnąc za traktorem przyczepę z sianem stracił kontrolę na kierowanym zespołem pojazdów, a ciągnik rolniczy przewrócił przygniatając zeskakującego z niego kierowcę.