REKLAMA

ASF – co to znaczy?

Redakcja
06.12.2023
chat-icon 0

Afrykański Pomór Świń, czyli w skrócie ASF jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, zagrażającą świniom domowym, dzikom oraz świniodzikom. W momencie zarażenia dochodzi do zauważalnego spadku liczebności, ponieważ śmiertelność schorzenia może wynieść nawet 100%. Co warto na ten temat wiedzieć i z jakimi konsekwencjami wiążę się ostra zaraźliwa choroba świń?

REKLAMA

1. Afrykański Pomór Świń to zakaźna choroba wirusowa obejmująca świnie, świniodziki oraz dziki. Schorzenie rozprzestrzenia się stopniowo, wykazując 100% śmiertelności w stadzie, co wiążę się z dużymi stratami dla hodowców.

2. Do objawów choroby możemy zaliczyć gorączkę, apatię, wybroczyny, a także nagłe padanie zwierząt. Dlatego warto dokładnie obserwować hodowane osobniki, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

3. Do zakażenia ASF w obszarze jego występowania może dojść nie tylko poprzez kontakt z innymi osobnikami tego samego gatunku, ale również pozostałych zwierząt, ludzi czy pojazdów odwiedzających gospodarstwo rolne. Musimy również ograniczyć karmienie zwierząt nieprzetworzonym mięsem. Co więcej, do przeniesienia schorzenia dochodzi również w wyniku spożywania przez trzodę chlewną skażonej wody bądź paszy.

ASF - choroba zakaźna świń

Afrykański Pomór Świń jest niezwykle groźną, zakaźną chorobą dotykającą świnie domowe, dziki oraz świniodziki. Jego rozprzestrzenianie się przebiega powoli, stopniowo obejmując duży odsetek zwierząt. Dlatego jest prawdziwym utrapieniem w przypadku hodowli, mogąc przyczynić się do jej całkowitego wyniszczenia.

Ludzie nie są wrażliwi na ASF, w związku z czym nie musimy obawiać się o swoje zdrowie. Jednak choroba naraża życie hodowanych przez nas zwierząt, tym samym generując dodatkowe koszty opieki weterynaryjnej czy zakupu kolejnych osobników.

Zakaźna choroba wirusowa świn - co warto wiedzieć o ASF?

Ogromne znaczenie dla ograniczenia śmiertelności zwierząt oraz związanej z sytuacją strat odgrywa sprawność naszej reakcji. Powinniśmy wykazać się nadzwyczajną czujnością oraz odpowiedzialnością w opiece nad świniami. Szybkie podjęcie właściwych kroków i zawiadomienie specjalisty pozwoli nam potwierdzić lub wykluczyć schorzenie, a także ustalić dalszy plan działania.

Zakażone ASF osobniki niejednokrotnie wykazują objawy zbliżone do innych chorób zakaźnych, takie jak gorączka, apatia, wybroczyny na ciele, poronienia czy nagłe zgony z niewyjaśnionych przyczyn. Dlatego w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości powinniśmy zgłosić nasze podejrzenia do lekarza weterynarii, który zajmie się pobraniem próbek do badania.

Czym jest wywołany AFS i czy zagraża ludziom oraz innym zwierzętom?

Schorzenie zakaźne zwane afrykańskim pomorem świń zostaje wywołane ASFV, czyli wirusem wpływającym na jego rozwój. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie chorobą, dlatego nie musimy obawiać się o zdrowie osób mających kontakt ze zwierzętami. Podobna sytuacja dotyczy innych gatunków, które również są bezpieczne, ponieważ ASF w żaden sposób im nie zagraża.

Ile żyje świnia?

Trudno jednoznacznie określić, ile lat żyje świnia. Wszystko uzależnione jest od jej kondycji zdrowia, odżywiania czy warunków, w których hodujemy zwierzę. Uśredniony czas życia pojedynczych osobników szacuje się na 15-20 lat, jednak afrykański pomór świń może doprowadzić do szybkiego zgonu. Dlatego powinniśmy z uwagą przyglądać się zwierzętom.

Jaka jest droga zakażenia ASF?

Jednym z najczęstszych sposobów zarażania kolejnych osobników afrykańskim pomorem świń jest zarówno bezpośredni, jak i pośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami. Co więcej, na terenach, na których występuje wiele gospodarstw rolnych parających się hodowlą trzody chlewnej, dochodzi do łatwego roznoszenia się wirusa za pośrednictwem osób czy pojazdów. Na rozprzestrzenianie się choroby mają również wpływ zwierzęta mające dostęp do gospodarstwa, jak gryzonie, psy lub koty.

Do zarażenia się hodowanych zwierząt może dojść także przez skażoną wodę, paszę czy w wyniku karmienia odpadami kuchennymi, które zawierają nieprzetworzone mięso chorych świń bądź dzików.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA