REKLAMA

ASF: Kolejne ognisko – ponad setka świń do utylizacji!

Po wczorajszym komunikacie o nowym ognisku ASF u świń, dziś Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym przypadku – już 124 w tym roku.

21 grudnia 2021 chat-icon6

REKLAMA

Jest to ognisko pierwotne Afrykańskiego Pomoru Świń o numerze 2021/124. Wyznaczono je 17 grudnia 2021 roku w gospodarstwie położonym w miejscowości Omule (województwo warmińsko-mazurskie, powiat iławski, gmina Lubawa).

Teren na którym jest zlokalizowane gospodarstwo jest obszarem objętym ograniczeniami w związku w występowaniem ASF. Ognisko numer 124 stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy.

W gospodarstwie utrzymywano 117 świń (2 lochy, 20 prosiąt, 95 tuczników), które zgodnie z procedurami zostały zabite i zutylizowane, przeprowadzono też oczyszczanie i dezynfenkcję oraz wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony.

Niestety, hodowca dowaidujący sie o wirusie ASF w swojej chlewni wie, że wszystkie sztuki trzody chlewnej w jego gospodarstwie czeka wyrok, czyli uśmiercenie i utylizacja bez wyjątku wszystkich zwierząt. Nie da się w tej chwili stwierdzić, czy wirus ten pozostanie z nami na całe lata, czy też po prostu w pewnym momencie przestaną pojawiać się nowe ogniska choroby. Faktem jest, że tylko w 2021 roku uśmierconych i zutylizowanych z tego powodu zostało setki tysięcy zwierząt w grubo ponad stu polskich gospodarstwach

(rzw) jm / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (6)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


antos 05 stycznia 2022

kiedy wreszcie się skończa te wirusy , i czy to jest mozliwe w sumie

0 0
zdziś 21 grudnia 2021

jak dziki wożą mysliwi na haku od samochodu całymi kilometrami to nie ma się co dziwić ze tego asfa nie idzie wytepic

0 0
seba 21 grudnia 2021

czyli płot na granicy z białorusią stoi a ASF i tak jest to o co chodzi skad to się bierze

0 0
syliwa 21 grudnia 2021

Jak myślicie czy zawsze już beda te wirusy z nami i beda 'regiulowac' rynek trzody w polsce ???

0 0
robson 21 grudnia 2021

Dlaczego odrazu zabjać. nie mozna jakoś inaczej tego zalatwic, zbadac, testowac , odrazu takie straty rolnikowi robic trzeba ....

0 0
swiniarz 21 grudnia 2021

jak nie ptasia grypa to asf a jak nie asf to jakieś inne dziadostwo , kiedy się to skonczy wreszcie bo chlopy dluzej juz tak ni epojadą

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Dopłaty 2022: Niemal 20 miliardów złotych trafiło do rolników

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników zostało przekazanych niemal 19,94 mld zł. 16,8 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

Wypłaty w ramach tej kampanii będą realizowane do 30 czerwca 2023 roku. Wraz z ARiMR przypominamy, że oczekujący na pieniądze z tego tytułu, powinni się upewniż, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie będą mogły zostać przekazane.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

Branża drobiarska w Brazylii skorzysta na spadających cenach pasz

Redakcja - Prawo i Finanse 12 maja 2023 chat-icon1

Bardzo prawdopodobny scenariusz na najbliższy czas jest pozytywny dla producentów drobiu w Brazylii ze względu między innymi na spadające gwałtownie ceny kukurydzy na tamtejszym rynku.

Jak donosi agencja Reuters przedstawiciele branży drobiarskiej uważają, że prawdopodobnie pozwoli to na złagodzenie presji kosztowej wynikającej z rosnących cen surowców paszowych, bowiem to właśnie pasze wykorzystywane w żywieniu drobiu stanowią około 70% kosztów tego rodzaju produkcji.

Spadki cen kukurydzy w Brazylii w 2023 roku wyniosły niemal 30 procent w stosunku do najwyższych notowań w 2022 r. Dzieje się tak ze względu na szacunki wysokich zbiorów w najbliższych miesiącach – ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Brazylijskie zakłady mięsne powinny zatem odczuć ulgę w związku z ograniczeniem wpływu presji kosztowej po trudnym przeszłym okresie związanym z podażą zbóż i ich wysokimi cenami. To dobre informacje również

REKLAMA