REKLAMA

ASF – Niemcy chcą trwałego płotu wzdłuż granicy po polskiej stronie

Redakcja - Prawo i Finanse
24.09.2021
chat-icon 0

płot kolczasty z drutu

Podczas spotkania poświęconemu ASF przedstawiciele Niemiec podnieśli kwestię zbudowania przez Polskę trwałego płotu wzdłuż całej zachodniej granicy. Strona polska odpowiada: lokalne bariery są skuteczniejsze.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
płot kolczasty z drutu[/caption]

Podczas spotkania poświęconemu ASF przedstawiciele Niemiec podnieśli kwestię zbudowania przez Polskę trwałego płotu wzdłuż całej zachodniej granicy. Strona polska odpowiada: lokalne bariery są skuteczniejsze.

Podczas spotkania poświęconemu ASF, w którym wzięli udział przedstawiciele Polski, Niemiec i Czech, zostały omówione działania podjęte przez każde z trzech państw w obszarach przygranicznych, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się ASF w kierunku zachodnim.

Na czym polega polska strategia zwalczania ASF?

Główny lekarz weterynarii Mirosław Welz przedstawił polską strategię zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się ASF w obszarach przygranicznych. Polega ona na redukcji populacji dzików, usuwaniu martwych osobników ze środowiska oraz grodzeniu wybranych obszarów występowania ASF u dzików. Dodał, że liczba ognisk ASF u dzików w polskich obszarach granicznych znacząco spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Niemcy chcą trwałego płotu, Polacy wiedzą lepiej.

Przedstawiciele Niemiec podnosili kwestię wykonania trwałego ogrodzenia po stronie polskiej, zapobiegającego przemieszczaniu dzików wzdłuż granicy z Niemcami. Jednak, jak powiedział sekretarz stanu Szymon Giżyński, Polska nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Zdaniem Giżyńskiego, budowa takiej bariery o znacznej długości nie jest właściwym działaniem w walce z ASF.

Taka bariera miałaby ograniczoną efektywność w stosunku do potencjalnych nakładów na jej wybudowanie. Z uwagi na niemożność zapewnienia jej pełnej szczelności, a także ze względu na łatwość sforsowania przez dziki – jej skuteczność jest zasadnie kwestionowana, adekwatnie do już pozyskanych niemieckich, negatywnych doświadczeń. Poza tym, jak podkreślała strona polska, aktualne pozostają wątpliwości w sprawie wpływu takiej bariery na zagrożenie dla integralności ekosystemów i bioróżnorodności w terenie.

Budowa lokalnych ogrodzeń i barier, tak jak jest to praktykowane w Polsce – miejscowe ograniczanie migracji dzików na konkretnym obszarze jest działaniem bardziej precyzyjnym i skuteczniejszym niż inwestycje o dużym zasięgu.

Komisja Europejska zapewnia o nieustającym wsparciu dla państw członkowskich.

Podsumowując spotkanie, Komisja Europejska zapewniła o nieustającym wsparciu i zasugerowała wypracowanie wspólnego, transgranicznego, planu działania w kwestii walki z ASF przez uczestniczące w spotkaniu państwa: Czechy, Niemcy i Polskę. Dalsze działania w tym zakresie mają być prowadzone na szczeblu eksperckim. Zdaniem przedstawicieli Polski kluczowe jest, aby taki plan uwzględniał krajowe uwarunkowania każdego z państw i czerpał z najlepszych i najbardziej skutecznych rozwiązań.

W toku dyskusji zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE Claire Bury zapowiedziała wizytację na miejscu – ze strony Komisji Europejskiej - polskich rozwiązań, w tym systemowych grodzeń. Wiceminister Szymon Giżyński wyraził wdzięczność dyrektor Claire Bury, za tę inicjatywę, wyrażając przy tym nadzieję i przekonanie, iż eksperci Komisji przyjadą do Polski „nie jako emisariusze budowy płotu”, a wyjadą z naszego kraju przekonani o skuteczności polskich rozwiązań – w tym systemów grodzeń – skutecznie ograniczających i blokujących migrację dzików, tym samym: godnych polecenia i rekomendacji innym państwom członkowskim UE.

W trakcie spotkania Komisja Europejska przypominała o możliwościach udzielenia wsparcia, w tym finansowego, państwom członkowskim dotkniętym ASF, zarówno w ramach środków interwencyjnych, jak i WPR. Polska w sposób znaczący partycypuje w środkach pochodzących z takiego wsparcia i uwzględnia kontynuowanie wspomagających zwalczanie ASF rozwiązań w propozycji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

W trakcie spotkania dyrektor Bernard van Goethem konkludował, że Komisja Europejska nie będzie refundować wydatków na bariery, które nie są skuteczne i naukowo potwierdzone.

(rpf) jp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA