ASF – nowe regulacje prawne
Profesor Krzysztof Niemczuk, podsekretarz stanu Ewa Lech i podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji
Zgodnie z zapowiedzią (środową 31.08.)ministra Krzysztofa Jurgiela podsekretarz stanu Ewa Lech, podsekretarz stanu Rafał Romanowski oraz profesor Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przedstawili 1 września propozycje zmian prawnych, które zostały przygotowane w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce.
Zgodnie z zapowiedzią (środową 31.08.) ministra Krzysztofa Jurgiela podsekretarz stanu Ewa Lech, podsekretarz stanu Rafał Romanowski oraz profesor Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przedstawili 1 września propozycje zmian prawnych, które zostały przygotowane w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce.
- Procedowane są zmiany w obowiązujących obecnie przepisach. Zmian legislacyjnych wymaga 6 ustaw, gdyż niezbędne jest uszczegółowienie przepisów prawnych obowiązujących w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz wskazania dodatkowych działań niezbędnych do skutecznego zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i zapobiegania rozprzestrzeniania się takich chorób, a także doprecyzowania adresatów, którzy będą zobowiązani do podjęcia tych działań – poinformowała podsekretarz stanu Ewa Lech.
Cena tucznika na VEZG bez zmian
Zaproponowane w ustawie zmiany mają na celu uniknięcie w przyszłości problemów, jakie obecnie napotyka Inspekcja Weterynaryjna w trakcie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W złączonej prezentacji omówione zostały główne zmiany w poszczególnych ustawach.
Profesor Krzysztof Niemczuk przedstawił podstawowe zasady ochrony gospodarstw przed ASF.
Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
- Wirus ASF dotyczy tylko trzody chlewnej oraz dzików i w żaden sposób nie jest groźny dla zdrowia i życia ludzi – podkreślił profesor Krzysztof Niemczuk.
Dyrektor instytutu zwrócił uwagę, że wirus ASF ma przede wszystkim skutek ekonomiczny. Odszkodowania będą się należały tylko tym rolnikom, którzy ściśle przestrzegają zasad bioasekuracji. Przestrzegał także rolników przed nabywaniem świń z nieznanych źródeł pochodzenia.
- Pojawia się wiele niedomówień i błędnych informacji na temat wirusa ASF – podkreślił podsekretarz stanu Rafał Romanowski. Zwrócił on uwagę, że do przerobu będą skupowane tylko zdrowe świnie.
- Przerób będzie odbywał się w temperaturze 80° C. Jest to temperatura w 100% gwarantująca unieszkodliwienie wirusa – powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Zwrócił również uwagę, że podawane w mediach przykłady likwidacji stad trzody chlewnej, które miały miejsce w ubiegłym wieku w krajach zachodnich odbywały się w innej rzeczywistości prawnej, a dziś obowiązują nas współczesne przepisy unijne.
Wiceminister przekazał również informacje o dzisiejszych posiedzeniach Grupy Zadaniowej MRiRW oraz Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Zwrócił przy tym uwagę, że Polski Związek Łowiecki zobowiązał się do zintensyfikowania sanitarnego odstrzału dzików. Minister Środowiska zaapelował do myśliwych o redukcję populacji dzików do poziomu 0,5 dzika na km2 od linii Wisły do naszych wschodnich granic.
Hodowla brojlerów – jak wyprodukować zdrowe i wysokiej klasy mięso
Podsekretarz stanu poinformował również o decyzjach podjętych wspólnie ze służbami: graniczną i celną. Dotyczą one bezwarunkowego przestrzegania przepisów dotyczących przywożenia żywności na terytorium naszego kraju.
źródło: MRiRW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.