REKLAMA

ASF: Pierwsze ognisko stwierdzone w gospodarstwie w 2024 roku

Redakcja - Zwierzęta
07.06.2024
chat-icon 0

Po ponad pięciu miesiącach bieżącego roku, Główny Lekarz Weterynarii przekazał informację o pierwszym ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 r.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ognisko ASF zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 4 czerwca 2024 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Zostało ono wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 10 świń, położonym w miejscowości Zadębce (województwo lubelskie, powiat hrubieszowski, w gminie Trzeszczany). Jest to obszar objęty ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Inspekcja Weterynaryjna informuje o wdrożeniu wszystkich środków związanych z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Wojewoda Lubelski 5 czerwca br. opublikował rozporządzenie nr 9 dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego. Zgodnie z ww. rozporządzeniem Wojewody zostały wyznaczone obszary objęte ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska, tj.:
- w promieniu 3 km obszar zapowietrzony obejmujący część powiatu hrubieszowskiego,
- w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący części powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA