REKLAMA

ASF u świń: 21 ognisko wirusa w 2023 roku

Redakcja - Zwierzęta
20.08.2023
chat-icon 0

Problem afrykańskiego pomoru świń nasila się i puki co nic nie zapowiada aby sytuacja mogła się poprawić, bowiem Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnego ogniska ASF u świń w Polsce w 2023 roku.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Przypadek o którym mowa został stwierdzony na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. 

Ognisko pierwotne afrykańskiego pomoru świń ASF u świń o numerze porządkowym 2023/21 zostało wyznaczone 18 sierpnia 2023 roku w gospodarstwie utrzymującym 35 świń, w tym 4 lochy, 11 tuczników, 7 warchlaków i 13 prosiąt, 11 tuczników, położonym w miejscowości Glinny Stok (województwo lubelskie, powiat parczewski, gmina Siemień). Gospodarstwo jest położone na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do rozporządzenia 2023/594.

Wszystkie środki związane z likwidacją choroby są wdrażane przez Inspekcję Weterynaryjną, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego.

(rpf) Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA