REKLAMA

ASF: Wytyczne GIW w sprawie przemieszczania świń

Redakcja - Zwierzęta
28.04.2020
chat-icon 0

Główny Inspektorat Weterynarii przesłał do Powiatowych Lekarzy Weterynarii wytyczne w sprawie przemieszczania świń do dalszego chowu i hodowli z obszaru zagrożenia do innego obszaru zagrożenia, znajdującego się na terytorium Polski.

fotolia
REKLAMA

Główny Inspektorat Weterynarii przesłał do Powiatowych Lekarzy Weterynarii wytyczne w sprawie przemieszczania świń do dalszego chowu i hodowli z obszaru zagrożenia do innego obszaru zagrożenia, znajdującego się na terytorium Polski.

Jak podaje GIW, wytyczne mają na celu złagodzenie negatywnych skutków obowiązywania coraz większej liczby „wyspowych” obszarów zagrożenia w różnych częściach Polski, powodujących trudności z zagospodarowaniem świń pochodzących z terenów wymienionych w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/ UE i przeznaczonych do dalszego tuczu lub hodowli.

Treść wytycznych:

Wytyczne w sprawie przemieszczania świń do dalszego chowu i hodowli z obszaru zagrożenia do innego obszaru zagrożenia, znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez terytoria kraju znajdujące się na obszarach wolnym, ochronnym oraz objętym ograniczeniami.

1. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.) zakazane jest przemieszczanie świń z obszaru zagrożenia poza ten obszar.

Jednocześnie, zgodnie z § 5 ust. 1a, 1b, 2 ww. rozporządzenia, od ogólnego zakazu przemieszczania świń, przewidziano stosowane odstępstwa, jeżeli miejsce przeznaczenia świń znajduje się poza obszarem zagrożenia.

Zakaz ten nie dotyczy również przemieszczania świń z obszaru zagrożenia do innego gospodarstwa zlokalizowanego na obszarze zagrożenia i przemieszczanych przez inne obszary wymienione w decyzji 709/2014 lub przez obszar RP wolny od restrykcji.

2. Przemieszczanie świń na obszarach zagrożenia w celu wprowadzenia ich do gospodarstwa wymaga pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce pochodzenia świń. Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, na przemieszczenie świń do gospodarstwa wydaje się po uzyskaniu zgody powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce przeznaczenia świń.

3. Dodatkowo w związku z transportem świń przez tereny nie znajdujące się w obszarze zagrożenia PLW właściwy dla gospodarstwa pochodzenia świń wydając pozwolenie na przemieszczenie powinni ocenić:

a) spełnienie wszystkich wymaganych prawem zasad bioasekuracji dla gospodarstw w obszarze zagrożenia, dodatkowo w okresie od 1 czerwca 2020 r. zaleca się spełnienie wymagań zawartych w dokumencie „Wymagania dotyczące bioasekuracji do dobrowolnego wdrożenia w gospodarstwach utrzymujących świnie” i protokole SPIWET ASF 2019_bioasekuracja odstępstwo ver. 2 (032020);

b) sytuację epizootyczną dotyczącą ASF, w tym niewystępowanie w przeciągu ostatnich 3 miesięcy ognisk ASF u świń w promieniu 10 km od gospodarstwa pochodzenia oraz gospodarstwo nie było uznane za kontaktowe w stosunku do ognisk, które wystąpiły gdziekolwiek w Polsce w ciągu ostatnich 3 miesięcy;

c) posiadanie przez podmiot odpowiedzialny za transport świń planu awaryjnego na wypadek zdarzenia drogowego, awarii itd. wymagających zmiany środka transportu przewożącego zwierzęta. Plan między innymi powinien zawierać zasady powiadamiania PLW właściwych miejscowo dla ustalonej trasy przewozu świń.

4. Nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świnie są poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii oraz zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające wyniki tego badania.

5. PLW właściwy ze względu na miejsce pochodzenia świń informuje PLW właściwego ze względu na miejsce przeznaczenia świń o zamiarze ich przemieszczenia.

6. Świnie przemieszcza się bezpośrednio z gospodarstwa pochodzenia do gospodarstwa przeznaczenia po trasie zaaprobowanej przez PLW właściwego dla gospodarstwa pochodzenia świń.

7. Środek transportu po załadunku zwierząt zostanie zaplombowany przez PLW właściwego dla miejsca pochodzenia.

8. Środki transportu, w których przemieszczano świnie oczyszcza się i dezynfekuje oraz w razie potrzeby poddaje dezynsekcji natychmiast po rozładunku na terenie gospodarstwa przeznaczenia.

9. PLW właściwy ze względu na miejsce przeznaczenia świń informuje PLW właściwego ze względu na miejsce pochodzenia świń o ich przemieszczeniu.

10. Gospodarstwo przeznaczenia świń zostaje objęte zaostrzonym, urzędowym nadzorem PLW właściwego miejscowo dla miejsca przeznaczenia przez okres 30 dni od dnia zakończenia rozładunku zwierząt. Sugerowane jest pobieranie próbek do badań laboratoryjnych od wszystkich zwierząt padłych w tym okresie.

11. Okresowe kontrole prawidłowości dokonywanych transportów wykonuje się zgodnie z zasadami nadzoru nad przemieszczaniami świń w ramach i poza obszary objęte restrykcjami.

(rzw) pp / Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA