Bawełnica topolowo-marchwiana – groźny szkodnik marchwi
Sierpień to czas zasiedlania marchwi przez bawełnicę topolowo-marchwianą. Przy dużym nasileniu tego szkodnika straty w uprawie mogą okazać się poważne.

Sierpień to czas zasiedlania marchwi przez bawełnicę topolowo-marchwianą. Przy dużym nasileniu tego szkodnika straty w uprawie mogą okazać się poważne.
Bawełnica topolowo-marchwiana jest mszycą, która od czerwca rozpoczyna przelatywanie na plantacje marchwi, by w sierpniu aż do pierwszych przymrozków zasiedlać jej korzenie. Rozwija się około 6- 9 pokoleń tego szkodnika.

John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem ich żerowania, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin, jest zahamowanie wzrostu korzenia. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole, gdzie pod korą składają zimujące jaja.
Bytowanie tych szkodników nierozerwalnie związane jest z topolami. Drzewa te są dla nich miejscem, w którym się rozwijają i zimują. Stąd, aby ustrzec plantację marchwi przed tym szkodnikiem, należy unikać zakładania uprawy w pobliżu większych skupisk topól.

Jak odstraszyć jastrzębia od kur – skuteczne sposoby
Bawełnica szczególnie upodobała sobie uprawy marchwi na glebach cięższych, gdzie zazwyczaj powoduje większe straty w plonie. Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu.
Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy „odkrywek”. Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy, czyli obecność „białej waty”, jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach. Do zwalczania Bawełnicy topolowo – marchwiowej polecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Jednak zabiegi opryskiwania wykonuje się tylko na marchwi przeznaczonej na późny zbiór. W innym przypadku należy przyspieszyć termin zbioru.
(rup) jm

Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.