REKLAMA

Będą kontrole dotyczące dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli i Europejski Trybunał Obrachunkowy już niebawem rozpoczną kontrole dotyczące efektywności podejmowanych działań w zakresie dobrostanu zwierząt i wydatkowania przeznaczonych na ten cel unijnych środków.

fot. OkiemRolnika.pl
Redakcja - Zwierzęta 30.03.2017 chat-icon0

REKLAMA

Podczas spotkania prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Janusza Wojciechowskiego skonsultowano działania dotyczące kontroli między innymi dobrostanu zwierząt.

W ostatnich latach obie instytucje przeprowadziły wspólnie dwie ważne kontrole. Sprawdzono, jak funkcjonuje unijny instrument Jaspers oraz jak zwalczane są w Polsce choroby zwierzęce. Podczas poniedziałkowego spotkania Prezes NIK i członek ETO nawiązali także do tego tematu. Obie instytucje są bowiem mocno zaangażowane w sprawy związane z działaniami na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt.

Janusz Wojciechowski skutecznie zabiegał o wpisanie kontroli dotyczącej obszaru ochrony praw zwierząt do planu pracy ETO. Zaplanowana kontrola rozpocznie się w czerwcu, a jej wyniki poznamy pod koniec 2018 roku. 

NIK z kolei ma doświadczenia w kontrolowaniu obszaru dotyczącej ochrony i przestrzegania praw zwierząt. Na przestrzeni ostatnich lat kontrolerzy NIK sprawdzili m.in. nadzór nad obrotem i ubojem zwierząt rzeźnych i nad warunkami transportu zwierząt gospodarskich oraz funkcjonowanie schronisk dla zwierząt.

Janusz Wojciechowski przypomniał, że duża część wydatków unijnych jest związana z zapewnieniem określonych standardów traktowania zwierząt. Członek ETO na początku maja ponownie spotka się z przedstawicielami działającej przy Prezesie NIK Rady ds. Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk związanych z ochroną zwierząt oraz pracownicy NIK.

(rzw) rp / źródło: NIK


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA