REKLAMA

Białoruś: Kolejne ograniczenia importowe dla żywności z Polski

Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi pojawiła się informacja dotycząca rozszerzenia tymczasowego zakazu wwzozu na terytorium Białorusi m.in. produktów pochodzących od drobiu z Polski.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Prawo i Finanse 21.11.2021 chat-icon0

REKLAMA

Dotychczas zakaz ten dotyczył 14 z 16 wojewódzw, obecnie został rozszerzony o województwo łódzkie, a poza ograniczeniami ze strony białoruskiej pozostaje obecnie jedynie wojewódstwo Podlaskie położone bezpośrednio przy granicy z Białorusią.

15 listopada 2021 roku Republika Białorusi wprowadziła oganiczenia dla innych produktów pochodzenia zwierzęcego z terytorium Rzeczypospolitej. W niewielkim odstępie czasu mamy zatem do czynienia z nasileniem nakładanych ograniczeń.

Przeczytaj również: Białoruś wprowadza zakaz importu dla polskiej wieprzowiny

Zakaz wprowadzony przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 16 listopada 2021 roku dotyczy tymczasowego zakazu wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa łódzkiego:

- żywego drobiu;
- jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
- mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
- puchu i pierza;
- trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki pochodzące z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
- nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie i przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu.
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Wszystkie restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną Republiki Białorusi, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujące różne zakresy towarów, obowiązują nadal dla województwa: wielkopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawskopomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i lubuskiego.

Wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa łódzkiego zostają anulowane, a towary podlegające kontroli weterynaryjnej, objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa łódzkiego do dnia 15 listopada 2021 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.

Wyjątek stanowi poddana obróbce termicznej śruta do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.

(rpf) Paweł Pąk / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA