REKLAMA

Bieżąca sytuacja na rynku owoców i warzyw

Redakcja - Prawo i Finanse
08.06.2019
chat-icon 0

Specjaliści z Rynku Hurtowego Bronisze przygotowali komentarz do sytuacji rynkowej w okresie od 3 do 6 czerwca 2019 roku.

fotolia
REKLAMA

Specjaliści z Rynku Hurtowego Bronisze przygotowali komentarz do sytuacji rynkowej w okresie od 3 do 6 czerwca 2019 roku.

Warzywa s

pod osłon: bez większych wahań cenowych, wzrastająca podaż równoważona jest również wzrastającym popytem – oba te zjawiska wspomagane są sprzyjającą pogodą wzrostu –dojrzewania i dla handlu bazarkowego i straganowego na ulicach. Znacząco potaniały warzywa kapustne z tegorocznych zbiorów: kapusta biała młoda z 4,5 zł/szt do 2,5-3,5 zł/szt, kalafiory z 4,0-5,0 do 2,5-3 zł/szt. Wygasa import cukinii, sałaty lodowej, papryki zielonej sukcesywnie zastępowanej krajowymi odpowiednikami.

Warzywa gruntowe: nieznacznie spadła cena cebuli w łusce z 3,66 do poziomu ok 3,3 zł/kg powodem jest spadająca cena cebuli młodej obieranej około 3,5-4 zł/kg. Zaprzestano importu ziemniaków ubiegłorocznych z krajów Beneluksu – powodem jest spadek cen na młode ziemniaki krajowe, które obecnie kosztują około 2,0-2,5 zł/kg.

Powoli wygasa również import marchwi z Holandii, która ma konkurencję marchwi młodej krajowej i hiszpańskiej 2,3-2,5 zł/kg lub pęczek w wypadku krajowej. Nadal wysokie ceny kapusty białej ubiegłorocznej 4-4,5 zł/kg, pietruszki 11-15 zł/kg i buraka 2 zł/kg ubiegłorocznego i 3-4 zł/kg za młodego obciętego.

Rośnie podaż warzyw tzw. Młodych z nacią : seler 2 zł/szt, burak 1,5-2 zł/pączek, marchew 2-2,5 zł/pęczek, pietruszka 2,5-3,5 zł/pęczek

Owoce miękkie: wygasł import truskawek z importu. Początek krajowego szczytu truskawkowego, który przy obecnej pogodzie może trwać bardzo krótko. Ceny na razie bardzo satysfakcjonujące producentów (5-8 zł/kg), którzy zainwestowali w nowoczesne odmiany i systemy ochrony przeciw suszy, przymrozkom i chorobom.

Pierwsze dostawy czereśni krajowej – odmiana Burlat w cenie 12-15 zł/kg. Podzielone opinie prognostyczne nt zbiorów i cen, zróżnicowany poziom strat mrozowych w zależności od rejonu upraw. Równolegle oferowane są czereśnie z Hiszpanii i Bałkanów w cenie 20-25 zł/kg, które górują nad krajowym Burlatem wielkością.

Arbuzy świetnie się sprzedają ze względu na upały i to zahamowało na razie spadek cen 2,85-3,3 zł/kg odmiany z pestkami i 4 zł/kg bezpestkowe. Musimy poczekać na tańsze arbuzy z Bałkanów i Ukrainy.

Wzrasta podaż owoców pestkowych z basenu Morza Śródziemnego. Morele, brzoskwinie, nektaryny w cenie 5-7 zł/kg, krajowi producenci komunikują duże straty mrozowe w tym asortymencie.

(rpf) pp / źródło: Bronisze

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA