REKLAMA

Biokomponenty: Do ich produkcji w 2022 roku wykorzystano 2,3 mln ton surowców

Redakcja - Prawo i Finanse
24.04.2023
chat-icon 0

W minionym roku wyprodukowano 1,3 mln ton biokomponentów, wykorzystywanych jako dodatki do olejów napędowych oraz benzyny. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wskazuje, że do ich produkcji wykorzystano w 2022 roku 2,3 mln ton surowców.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

W minionym roku wyprodukowano 1,3 mln ton biokomponentów, wykorzystywanych jako dodatki do olejów napędowych oraz benzyny. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wskazuje, że do ich produkcji wykorzystano w 2022 roku 2,3 mln ton surowców.

Zainteresowani produkcją biokomponentów zobowiązani są do wpisu do rejestru wytwórców – obowiązek ten nakłada na nich ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, zgodnie z którą działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania biokomponentów, a następnie rozporządzenia nimi przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych biokomponentów, lub przeznaczenia ich do wytworzenia przez wytwórcę paliw, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców i wymaga uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biokomponentów.

Rejestr ten jest prowadzony przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Obecnie w w/w rejestrze wpisanych jest 21 podmiotów, z czego 5 jest uprawnionych do produkcji estrów metylowych, 12 bioetanolu, 1 estrów metylowych i bioetanolu oraz 3 biowęglowodorów ciekłych.

W 2022 roku wyprodukowano łącznie 1,3 mln ton biokomponentów, z czego 320,7 tys. ton to bioetanol, 977,8 tys. ton estry metolowe oraz 3,6 tys. ton biowęglowodory ciekłe. 

- Wytworzone biokomponenty posłużyły głównie do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli zapewnienia minimalnego udziału paliw pochodzących z odnawialnych źródeł energii i biokomponentów zawartych w paliwach ciekłych lub biopaliwach ciekłych stosowanych we wszystkich rodzajach transportu w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie drogowym i kolejowym – informuje KOWR, dodając, że na przestrzeni ostatnich lat ilość produkowanych biokomponentów stopniowo rośnie. W ubiegłym roku wytworzono o 68% więcej biokomponentów niż w roku 2012.

Do produkcji biokomponentów w 2022 roku zostało wykorzystane ponad 2,3 mln ton surowców, przy czym do wytworzenia bioetanolu zużyto prawie 1,3 mln ton surowców, a także około 1 mln ton estrów metylowych około 5,4 tys. ton biowęglowodorów ciekłych. Pochodzenie tych surowców to  przede wszystkim produkcja rolnicza, przemysł rolno-spożywczy oraz biodegradowalna frakcja odpadów. 

Z kolei bioetanol był produkowany głównie z kukurydzy (810 tys. ton), odpadów i pozostałości skrobiowych (381 tys. ton) oraz różnego rodzaju destylatów, w tym z pszenicy, kukurydzy, melasy oraz z odpadów i pozostałości (łącznie destylaty 40, 2 tys. ton), porektyfikatów oraz melas.

Do wyprodukowania estrów metylowych wykorzystywane były głównie oleje roślinne (910 tys. ton, w tym olej rzepakowy 873 tys. ton), a także zużyte oleje kuchenne (88 tys. ton). Z różnego rodzaju alkoholi i destylatów (3,7 tys. ton) oraz z oleju rzepakowego (1,7 tys. ton) były wytwarzane biowęglowodory ciekłe.

(rpf) pp / Źródło: KOWR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA