REKLAMA

Blok Gier Elektronicznych najszybciej rozwijającą się częścią Pyrkonu

Redakcja - Rozrywka
12.04.2016
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Blok Gier Elektronicznych jest jedną z najszybciej rozwijających się części Pyrkonu – mówi PAP Technologie jego organizator Krzysztof Bogacki. To jeden z 17 bloków tematycznych 16. edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon odbywającego się w weekend w Poznaniu.

fotolia
REKLAMA

Blok Gier Elektronicznych jest jedną z najszybciej rozwijających się części Pyrkonu – mówi PAP Technologie jego organizator Krzysztof Bogacki. To jeden z 17 bloków tematycznych 16. edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon odbywającego się w weekend w Poznaniu.

W programie BGE, podczas największego w Polsce i jednego z największych w Europie spotkania fanów fantastyki, oprócz prelekcji prowadzonych przez ludzi z branży gier, paneli dyskusyjnych i pokazów gier, można w tym roku znaleźć m.in. strefy gier retro i gier niezależnych, wziąć udział w turnieju e-sportowym oraz stworzyć własną grę podczas game jamu.

„Przede wszystkim mamy w tym roku dużo e-sportu. Udało nam się zorganizować wydarzenia dla najbardziej popularnych e-sportów: są dwa turnieje +Hearthstone+, turnieje +Starcraft+ oraz +League of Legends+” – wylicza Bogacki. Jak mówi, na festiwalu znalazły się też atrakcje trochę bardziej niszowe, np. duża strefa poświęcona grom niezależnym - tworzonym przez małe studia, często nawet pojedyncze osoby. "Są to raczej tytuły opierające się przede wszystkim na ciekawym pomyśle, a nie na zaawansowanej grafice czy wysokich wymaganiach sprzętowych" - podkreśla i wskazuje, że Blok pokazuje generalnie "wszystko, co wiąże się z gamingiem”, czyli także np. konsole czy gadżety związane z grami.

Jego zdaniem, z uwagi na szerszy charakter Pyrkonu, Blok Gier Elektronicznych ma szansę trafić również do osób nie interesujących się zazwyczaj grami. „Prezentujemy również tytuły przeznaczone nie tylko dla graczy hardcore'owych” – mówi Bogacki. „Jest z nami np. polska firma Artifex Mundi. Robi ona gry, które są wizualnie ładne – mimo tego, że są prostymi grami typu +point and click+ (ang. +wskaż i kliknij+) i to są tytuły, w które mogłaby grać choćby moja mama, która raczej nie jest graczem. Staramy się więc, żeby były również elementy interesujące dla osób, które na co dzień nie grają” – dodaje.

„Wydaje mi się też, że jesteśmy wciąż mniej komercyjni niż typowe imprezy gamingowe” – stwierdza Bogacki, podkreślając wyższą średnią wieku uczestników BGE. „Oznaki tego widzimy również w feedbacku, który otrzymujemy od ludzi związanych z grami indie: według nich na Pyrkonie jest znacznie większe zainteresowanie tego typu grami niż na typowych imprezach gamingowych” - zauważa.

Podczas kolejnych edycji Pyrkonu organizatorzy planują dalej rozwijać Blok Gier Elektronicznych, umieszczając w nim również najnowsze trendy branży. „W przyszłości na pewno nie będziemy zupełnie szli pod prąd” – mówi Bogacki i dodaje, że coraz bardziej popularne będzie VR, coraz bardziej popularny będzie e-sport. "Kilka lat temu takich elementów na Pyrkonie nie było, ale w tym momencie je uwzględniamy. Zobaczymy, w jakiej skali będą zawarte w kolejnych latach – Pyrkon jest tworzony z roku na rok, więc nie można tego do końca przewidzieć – ale chciałbym, żeby było tego więcej” - podkreśla.

Bogacki w przyszłości chciałby część Bloku Gier Elektronicznych zorganizować w obiekcie przystosowanym do rozgrywek e-sportowych. „Międzynarodowe Targi Poznańskie są bardzo fajnym obiektem, ale nie nadają się za bardzo do typowego e-sportu, bardzo chciałbym więc kiedyś do tego dołożyć obiekt będzie bardziej przyjazny typowym rozgrywkom e-sportowym” – mówi. Jego zdaniem tematycznie Blog Gier Elektronicznych podąża jednak w bardzo dobrym kierunku.

Poprzednia edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon zgromadziła ponad 31 tys. uczestników. W tym roku festiwal obejmuje 9 budynków na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i uczestniczy w nim m.in. 200 wystawców, od których można kupić gry, książki, komiksy czy gadżety z ulubionych fantastycznych dzieł. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Wojewoda Wielkopolski – Zbigniew Hoffman, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania – Jacek Jaśkowiak. Pyrkon potrwa do niedzieli 10 kwietnia. (PAP)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA