REKLAMA

Błyskawicznie przybywa nowych ognisk ASF u świń w Polsce

Redakcja
11.06.2024
chat-icon 0

Zaledwie kilka dni od wyznaczenia pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF w jednym z gospodarstw w województwie lubelskim, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych czterech ognisk.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Dwa ogniska wyznaczono w województwie wielkopolskim, a po jednym w województwie zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

Potwierdzono je na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 7 czerwca 2024 roku, które zostały przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Referencyjnego do spraw ASF, w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Ognisko ASF numer nr 2 zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 146 świń, położonym w miejscowości Sobiewola (województwo warmińsko-mazurskie, powiat iławski, gminie Kisielice). To obszar objęty ograniczeniami II wymieniony w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Ognisko ASF numer 3 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań (województwo zachodniopomorskie, powiat gryfiński, gmina Stare Czarnowo). Oznacza to, że gospodarstwo również jest położone na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Ognisko ASF numer 4 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina (województwo wielkopolskie, powiat poznański, gmina Murowana Goślina). To obszar objęty ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Ognisko ASF numer 5 zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 102 świnie, również położonym w miejscowości Długa Goślina (województwo wielkopolskie, powiat poznański, gmina Murowana Goślina). To obszar objęty ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Zostały wdrożone wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687. Oznacza to między innymi zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, a także wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA