REKLAMA

Bociany już wróciły na Podkarpacie; pojawiły się też jaskółki

Redakcja - Uprawa
22.04.2016
chat-icon 0

Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. "Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie" – powiedział PAP ornitolog dr Marian Stój.

PAP / Darek Delmanowicz
REKLAMA

Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. "Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie" – powiedział PAP ornitolog dr Marian Stój.

Pierwsza, główna fala bocianów przybyła w ostatniej dekadzie marca. "W kilkanaście dni później do Polski dotarła kolejna fala przylotów tych ptaków. Zaraz po przylocie szybko zajęły wolne gniazda. Niektóre pary zdążyły złożyć już jaja" – zauważył ornitolog.

Do Polski nie dotarło natomiast jeszcze młode pokolenie bocianów; osobników w drugim i trzecim roku życia, które nie przystępują jeszcze do rozrodu i nie zakładają gniazd. "Bociania młodzież nie spieszy się z powrotem. Bywa, że do naszego kraju dociera dopiero w połowie, a nawet pod koniec maja" – dodał dr Stój.

Przypomniał, że bociany gniazda zakładają w czwartym roku życia. "Wśród młodych bocianów notujemy również największe straty. Brak doświadczenia sprawia, że znaczna ich część ginie podczas migracji" – zaznaczył.

W ocenie ornitologa, wynika "to przede wszystkim z braku doświadczenia, nieznajomości wielu przeszkód, np. liczne są w tej grupie kolizje i porażenia prądem po zderzeniu z linią energetyczną". "Takich przypadków jest znacznie mniej wśród osobników starszych, czyli bardziej doświadczonych" – powiedział.

Nieco później po bocianach na Podkarpaciu pojawiły się również jaskółki dymówki; pierwsze na początku kwietnia, a w połowie miesiąca większość zajęła już swoje gniazda. W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek. Oprócz dymówek są to brzegówki i oknówki.

Brzegówki gnieżdżą się w norach wygrzebanych przez siebie w urwiskach nad brzegami rzek i stawów, a oknówki gniazda zakładają w niszach okiennych na zewnątrz budynków. Granatowo-czarno-białe o rdzawej gardzieli dymówki gniazdują wewnątrz budynków; najczęściej w oborach i stajniach.

Powroty z zimowisk zakończyły też żurawie. Choć jeszcze na początku miesiąca nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim można było oglądać liczące nawet 200-300 osobników klucze. Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują; ich celem są głównie pojezierza w północnej części Polski.

W naszym kraju nie ma jeszcze słowików, wilg, jerzyków oraz dziwoni, które do swych miejsc lęgowych wracają dopiero na przełomie kwietnia i maja, a w przypadku dziwoni w połowie maja. "Są to gatunki ciepłolubne; w zasadzie one zamykają przyloty ptaków z zimowisk" - zauważył przyrodnik. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA