REKLAMA

Borówka amerykańska – kiedy i jak sadzić

Redakcja - Uprawa
08.03.2023
chat-icon 0

Borówka amerykańska jest pysznym owocem o szeregu korzystnych dla naszego zdrowia właściwościach, co ma niebagatelny wpływ na wzrost popularności jej sadzenia. Owoc cenimy nie tylko za jego smak, ale również działanie prozdrowotne. Jej regularne spożywanie pozwala na dostarczenie organizmowi wielu cennych witamin oraz minerałów, co dobroczynnie wpływa na organizm.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Borówka amerykańska jest pysznym owocem o szeregu korzystnych dla naszego zdrowia właściwościach, co ma niebagatelny wpływ na wzrost popularności jej sadzenia. Owoc cenimy nie tylko za jego smak, ale również działanie prozdrowotne. Jej regularne spożywanie pozwala na dostarczenie organizmowi wielu cennych witamin oraz minerałów, co dobroczynnie wpływa na organizm.

 

W związku z tym wielu z nas decyduje się na samodzielne sadzenie owocu w swoim ogrodzie, by mieć ulubiony produkt zawsze pod ręką. Borówka amerykańska - kiedy sadzić i jak to wykonać?

Kiedy sadzić borówkę amerykańską? Cenne porady

Borówki amerykańskie są długowiecznymi krzewami wydającymi niezwykle smaczne jagodowe owoce. Dobrym pomysłem jest posadzenie jej w przydomowym ogródku czy na balkonie, co pozwoli nam na czerpanie maksymalnych korzyści z dobroczynnych właściwości owocu.

Borówkę amerykańską powinniśmy posadzić wiosną bądź jesienią, natomiast sadzonki w doniczkach możemy wkładać do gruntu praktycznie przez cały sezon. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że wysokie temperatury nie służą sadzonkom, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jesieni lub wiosny. Decydując się na posadzenie borówki amerykańskiej w okresie od września do października, musimy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu jej przed mrozem. W tym celu możemy utworzyć kopczyk z ziemi wokół pędów rośliny, natomiast w czasie wiosny powinniśmy zadbać o jej regularne nawadnianie.

Borówka amerykańska - jak sadzić? Praktyczne wskazówki

Zadając sobie pytanie, jak sadzić borówkę amerykańską, musimy wziąć pod uwagę, jak istotne jest zadbanie o zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Przede wszystkim niezwykle ważne jest, by było ono kwaśne, o odczynie w przedziale od 3,5 do 4,5. To kluczowa kwestia przy sadzeniu borówki wysokiej, dlatego musimy do niej podejść z uwagą i starannością.

Pamiętajmy również, aby odczyn gleby przez cały czas był niezmienny, co przełoży się na prawidłowy rozwój rośliny. Okazuje się, że przy odczynie wynoszącym 5,5 musimy liczyć się ze znaczącym zmniejszeniem owocowania, natomiast przy pH 6 wzrost borówki zostaje zahamowany. Co więcej, ważne, by podłoże było próchnicze, przepuszczalne, żyzne oraz odpowiednio wilgotne.

Musimy mieć również na uwadze, by zadbać o wybór dobrze osłoniętego przed wiatrem, słonecznego miejsca. Dzięki temu stworzymy dobre warunki do rozwoju borówki, ponieważ najlepiej rośnie w miejscach dobrze nagrzanych, do około 20 stopni Celsjusza.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Przed przystąpieniem do sadzenia borówki amerykańskiej powinniśmy pozbyć się z podłoża wszelkich chwastów, a także przekopać oraz spulchnić grunt. Świetnym pomysłem jest wymoczenie sadzonek w misce lub wiadrze z wodą. W tym czasie możemy wykopać dla nich doły na głębokość około 40 cm oraz szerokość 50 cm. Pamiętajmy jednak, że sadzenie krzewów obok siebie wymaga zachowania odstępu na około 80-120 centymetrów, aby następnie włożyć sadzonkę i zasypać ją podłożem do tego rodzaju owocu.

Na dno dołka możemy również wsypać kwaśny torf lub torf po uprzednim wymieszaniu go z korą sosnową. Nie zasypujmy dołu na równi z ziemią, dzięki czemu powstanie niecka, w której woda skutecznie będzie się zbierać, co pozwoli na jej powolne wsiąkanie.

Po posadzeniu pamiętajmy o obfitym podlaniu owocu, a miejsce jej posadzenia zasypmy korą sosnową, mającą duży wpływ na dłuższe utrzymanie wilgoci w glebie, ale również stanowi doskonałą ochronę przed zmianami temperatur czy chorobami grzybowymi.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Pamiętajmy również, aby zapewnić roślinie odpowiednie i skuteczne nawożenie, które w okresie wegetacji powinniśmy wykonywać przy wykorzystaniu nawozów azotowych. Czynność możemy rozpocząć wraz z nadejściem wczesnej wiosny, a zakończyć w czerwcu, tuż przed nadejściem lata. Najlepiej, jeśli zaopatrzymy się w specjalny nawóz dedykowany tej niesamowitej roślinie, co przełoży się na jej prawidłowy rozwój i uzyskanie pysznych, pożywnych owoców.

Jakie wartości odżywcze posiada borówka amerykańska?

Borówka amerykańska jest owocem odznaczającym się nie tylko fantastycznymi walorami smakowymi, ale również wysoką zawartością szeregu cennych witamin i minerałów. Przede wszystkim to owoc bogaty w znaną ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie witaminę C, tiaminę czy ryboflawinę. Borówka amerykańska jest również bogatym źródłem niacyny, witaminy E oraz witaminy B6. Na uwagę zasługują także zawarte w niej witamina A i kwas foliowy, który ma ogromne znaczenie dla kobiet w ciąży.

Dodatkowo owoc zawiera w sobie pierwiastki, takie jak żelazo, wapń, potas, magnez, cynk oraz sód. Jeśli zależy nam na zatroszczeniu się o swoje zdrowie, warto, abyśmy wprowadzili borówkę amerykańską do swojej codziennej diety. Takie działanie pozytywnie wpłynie na nasz organizm, ponieważ owoc wpływa na poprawę wyglądu skóry, paznokci oraz włosów, poprawę wzroku czy wsparcie w uzupełnienie niedoborów witamin oraz minerałów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania. To niesamowity owoc, zapewniający silne działanie antyoksydacyjne organizmu.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA