REKLAMA

Branża mleczarska przeżywa trudny okres

Redakcja - Prawo i Finanse
16.05.2016
chat-icon 0

Na rynku mleka panuje dekoniunktura. Zapotrzebowanie na produkty mleczarskie spadło, podobnie jak ich ceny, mimo to produkcja mleka rośnie - informuje IERiGŻ. Na szczęście pojawiają się sygnały, że ceny przestają spadać, a w drugiej połowie roku mogą wzrastać - mówi PAP dyrektor handlowy OSM w Piątnicy Tomasz Głasek.

PAP / Paweł Pawłowski
REKLAMA

Na rynku mleka panuje dekoniunktura. Zapotrzebowanie na produkty mleczarskie spadło, podobnie jak ich ceny, mimo to produkcja mleka rośnie - informuje IERiGŻ. Na szczęście pojawiają się sygnały, że ceny przestają spadać, a w drugiej połowie roku mogą wzrastać - mówi PAP dyrektor handlowy OSM w Piątnicy Tomasz Głasek.

"Rok 2016 jest drugim rokiem bardzo trudnej sytuacji w mleczarstwie, wręcz kryzysu, który dotyka niemalże wszystkich producentów wyrobów mleczarskich na świecie. Już drugi rok notujemy niskie i niestety cały czas spadające ceny (...) mleka w proszku, serów twardych w blokach czy masła w blokach" - mówi Głasek.

Ostatni spadek koniunktury trwa od lutego 2014 r., ale pogłębienie tej niekorzystnej tendencji nastąpiło w połowie 2014 r., gdy Rosja, będąca dużym importerem wyrobów mleczarskich, wprowadziła embargo m.in. na wyroby mleczarskie z UE, w tym z Polski. Dodatkowo sytuację na rynku mleka skomplikowało zniesienie ograniczeń produkcji mleka od kwietnia ubiegłego roku. Spowodowało to dynamiczny wzrost produkcji mleka w Europie. "Mamy teraz taką sytuację, że z jednej strony są niskie i spadające ceny na rynkach światowych wyrobów mleczarskich, a z drugiej strony produkcja mleka nieustannie rośnie" - tłumaczył Głasek.

"Na szczęście pojawiają się pewne sygnały, że ceny przestają spadać, mamy nadzieję, że osiągnęły już +twarde dno+. Coraz więcej osób prognozuje, że w drugiej połowie 2016 r. te ceny zaczną rosnąć. Mam nadzieję, że taka sytuacja będzie miała miejsce w najbliższych miesiącach" - zaznaczył.

O wzroście popytu na artykuły mleczne i możliwym wzroście wartości eksportu przetworów mleczarskich z Polski mówią analitycy. "Oczekujemy, że w 2016 roku popyt na artykuły mleczne będzie rósł nie tylko w Chinach, ale i pozostałych krajach Azji, oraz w USA i samej UE. Coraz większego znaczenia będą nabierać kraje Afryki Północnej, ale też Afryki Subsaharyjskiej. Stąd też, naszym zdaniem, w całym 2016 roku możliwy jest niewielki (2-4 proc. r/r) wzrost wartości eksportu przetworów mleczarskich z Polski" - mówiła w kwietniu Marta Skrzypczyk z Departamentu Agrobiznesu w Banku Zachodnim WBK.

Polska jest jednym z krajów, w których nastąpił wzrost produkcji mleka, m.in. dlatego, że Unia mocno wspierała rozwój produkcji, np. rozwój hodowli krów mlecznych. Rolnicy i zakłady mleczarskie dokonały dużych inwestycji, licząc na to, że koniunktura, która trwała do początku 2014 r. utrzyma się i realizowane w tym czasie inwestycje przyniosą efekty. Rolnicy inwestowali w powiększania stada krów, w urządzenia do udoju czy obory. Mleczarnie zaś modernizowały produkcję stawiając na najnowocześniejsze technologie.

Na europejskich giełdach towarowych ceny artykułów mlecznych nadal spadają, a odbiciem pogarszającej się koniunktury na światowym rynku mleka są niskie ceny krajowe. Przeciętna cena skupu mleka surowego w lutym br. obniżyła się do 109,54 zł/za 100 litrów, tj. o 2,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i była o 9,3 proc. niższa niż przed rokiem. Obniżkom cen sprzyja duży skup mleka. W lutym rolnicy dostarczyli do mleczarni ponad 854 mln litrów surowca, tj. o 3,7 proc. mniej niż w styczniu, ale o 12,9 proc. więcej niż przed rokiem.

Spadek cen artykułów mlecznych na światowym rynku, a także niskie ceny skupu mleka na rynku krajowym skutkują obniżkami cen przetworów mlecznych. Od grudnia 2015 r. do lutego 2016 r. ceny zbytu przetworów mlecznych zmalały średnio o ok. 0,5 proc.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w marcu 2016 r. osiągnął pułap o 8,24 proc. niższy w stosunku do jego poziomu z lutego 2016 r. i wynosił 130,3 punktu, co świadczy o kontynuacji trendu spadkowego. Powodem zniżek wciąż jest względnie wysoka produkcja w Unii Europejskiej, większe niż przewidywano dostawy w Oceanii oraz ograniczony popyt na artykułu mleczarskie w skali światowej. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA