REKLAMA

Brazylijski drób wraca na rynek chiński

Redakcja
15.03.2024
chat-icon 0

Podczas gdy produkcja drobiu w Chinach w 2023 roku odnotowywała znaczne spadki, stale zyskiwał import z rynku brazylijskiego. Wolumen zamówień na produkty drobiarskie z tego położonego w Ameryce Południowej kraju rósł miesięcznie nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do 2022 roku.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Obecnie władze chińskie zakończyły proces antydumpingowy wobec brazylijskiego przemysłu drobiarskiego w ramach w 2019 roku wprowadzono tymczasowe cła w wysokości od 17,8% do 34,2%.

W ocenie jednego z przedstawicieli Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), zniesienie chińskich obciążeń celnych wobec Brazylii, spowoduje, że kraj ten będzie ponownie konkurować na równych zasadach eksporterami z inncyh krajów na rynek azjatycki. To właśnie Brazylia jest obecnie głównym eksporterem świeżego mięsa kurcząt do Chin.

Specjaliści z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz oceniają, że relacje handlowe pomiędzy Brazylią a Chinami dowodzą, że brazylijskie branża drobiarska to prawdziwa potęga. Dodają też, że pomimo stosowanych przez państwo środka obciążeń antydumpingowych, wielkość sprzedaży brazylijskich kurczaków chiński rynek w 2023 roku wprawiała w osłupienie, ten azjaycki kraj był w minionym roku największym odbiorcą drobiu z Brazylii. Ta przychylność chińskich władz w odniesieniu do polityki celnej w handlu z Brazylią będzie prawdopodobnie bardzo korzystnym impulsem do wzrostu eksportu. Może się też przełożyć na wzmocnienie obecności brazylijskich firm w Chinach.

2023 rok okazał się rekordowy dla eksportu brazylijskiego mięsa drobiowego, który po raz pierwszy w historii przekroczył 5 milionów ton. Było to dokładnie 5,138 mln ton produktów – zarówno świeżych, jak i przetworzonych. Mamy więc do czynienia ze wzrostem wynoszącym 6,6% w stosunku do 2022 roku.

(rpf) Źródło: KIPDiP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA