REKLAMA

Brazylijskie mięso owiane złą sławą. RPA wprowadza restrykcje importowe

Redakcja - Prawo i Finanse
06.04.2018
chat-icon 0

Brazylia ma ogromne problemy dotyczące spełniania norm jakościowych w produkcji mięsa.W marcu brazylijskie ministerstwo rolnictwa zostało zmuszone do czasowego zablokowania eksportu mięsa drobiowego do krajów Unii Europejskiej, które zostało wyprodukowane przez firmę BRF SA.

fot. Fotolia.com
REKLAMA

Brazylia ma ogromne problemy dotyczące spełniania norm jakościowych w produkcji mięsa. W marcu brazylijskie ministerstwo rolnictwa zostało zmuszone do czasowego zablokowania eksportu mięsa drobiowego do krajów Unii Europejskiej, które zostało wyprodukowane przez firmę BRF SA.

Przedsiębiorstwo z Sao Paulo, które jest trzecim, największym producentem mięsa drobiowego na świecie miało problem ze spełnianiem norm dotyczącymi jakości oraz higieny produkcji oraz z korupcją (łapówki płacone organom kontrolnym i nadzorczym).

Okazuje się, że to nie koniec problemów Brazylijczyków. Po wewnętrznych problemach związanych z eksportem, napływ mięsa drobiowego z Brazylii zamierza zablokować Republika Południowej Afryki.

Władze RPA jako oficjalny powód zastosowanych restrykcji podały rzekomy związek z niebezpiecznym rozpowszechnieniem listeriozy w RPA z mięsem odkostnionym mechanicznie (MDM) importowanym z Brazylii. Brazylijski przemysł zaprzecza takim doniesieniom i zauważa, że w sprawie brakuje jakichkolwiek dowodów.

Brazylia od 2001 roku jest głównym eksporterem mięsa kurcząt do RPA, a na rynek południowoafrykański trafia przede wszystkim mięso mechaniczne odkostnione. W 2017 roku do Afryki trafiło około 202 tysięcy ton tego rodzaju surowca, dzięki czemu Brazylia pokryła aż 97% zapotrzebowania rynkowego RPA.

Ogólnie dostawy z Brazylii stanowiły 61% importu mięsa drobiowego do RPA. Import ze Stanów Zjednoczonych wyniósł 16%, a z Unii Europejskiej 15%.

Zdaniem analityków, problemy Brazylii wraz pojawieniem się wirusa ptasiej grypy w USA mogąw dalszym ciągu powodować duże zamieszanie w handlu międzynarodowym. 

(rpf) Krzysztof Przepióra, KIPDiP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA