REKLAMA

Bronowanie – jak i kiedy wykonywać?

Redakcja - Uprawa
21.08.2022
chat-icon 1

Bronowanie uprawia się w celu płytkiego spulchnienia roli. Zabieg ten powoduje pokruszenie brył oraz skorupy glebowej, co skutkuje zmniejszaniem ubytków wody w glebie, co jest powodowane przez parowanie.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Bronowanie uprawia się w celu płytkiego spulchnienia roli. Zabieg ten powoduje pokruszenie brył oraz skorupy glebowej, co skutkuje zmniejszaniem ubytków wody w glebie, co jest powodowane przez parowanie.

Bronowanie usuwa wschodzące chwasty, pokrywa materiał siewny, nawozy mineralne oraz środki ochrony roślin. Dodatkowymi zaletami bronowania jest wyrównanie powierzchni gleby i stymulowanie zboża do szybszego krzewienia.

Zabieg ten można wykonywać w różnych terminach: przed siewem, w miesiącach wiosennych, co powoduje ograniczanie parowanie wody z gleby oraz przygotowuje ją do siewu oraz w uprawie pożniwnej, gdy eliminuje się wschodzące chwasty.

Gdy wykonujemy orkę siewną czy podorywkę to liczymy na pokruszenie brył oraz zabezpieczenie gleby przed nadmiernym parowaniem. Zabieg ten dodatkowo zasypuje bruzdki redliczne oraz miesza nawozy mineralne bądź herbicydy z glebą.

Ważne by pamiętać, że bronowanie na polach, na których nie ma wysianych nasion, trzeba przeprowadzić skośnie do kierunku orki.

Zboża jare bronuje się kilkakrotnie od fazy 3–4 liści do końca krzewienia. Nie robi się tego od wschodów zbóż do wykształcenia 3–4 liści, gdyż można uszkodzić rośliny i zbytnio przerzedzić plantację.

Oziminy (z wyjątkiem żyta) bronuje się dwukrotnie w miesiącach wiosennych. Zabieg ten trzeba wykonać jak najwcześniej po nawożeniu azotowym. Następny zabieg wykonuje się po 10–14 dniach od pierwszego zabiegu.

Pole, na którym uprawia się żyto na wiosnę bronuje się w sytuacji, gdy na plantacji zaobserwujemy pleśń śniegowa. Jeżeli pole jest obsiane zabieg bronowania przeprowadzamy ukośnie do rzędów. Powinno się unikać wykonywania tego zabiegu wzdłuż rzędów.

Po to by skutecznie wykonać zabieg bronowania trzeba dostosować do warunków pola termin zabiegu i prędkość jazdy. W sytuacji gdy chcemy pokruszyć bryły, to prędkość jazdy brony musi być odpowiednio większa.

Bronujemy z mniejszą prędkością po to, by dokładnie wyrównać pole przed siewem lub pokryć nasiona po siewie. Korzystne skutki zabiegu widoczne są przy skośnym bronowaniu pola do kierunku skib. Mniej efektywne jest prowadzenie bron przy kierunku równoległym.

Najpopularniejszą techniką jest metoda „w dwa ślady”, która polega na tym, że brona po tej samej powierzchni prowadzona jest dwukrotnie na krzyż. Jeżeli gleba jest lekka lub znajduje się w dobrej kulturze, wówczas wystarczający jest jednorazowe przeprowadzenie brony. W zależności od celu uprawy, można stosować brony o różnej masie. Brony lżejsze stosuje się bezpośrednio po orce oraz przy zwalczaniu wschodzących chwastów.

Właściwe ustawienie brony zakłada, aby wszystkie zęby były na tej samej głębokości, co zależy od właściwego zaczepienia narzędzi.

Jeżeli łańcuchy są zbyt krótkie, to przód narzędzia unosi się do góry, w związku z czym tylne zęby pracują za głęboko. Jeśli łańcuchy są za długie, to przednie zęby pracują głębiej i tył brony unosi się do góry.

Prac związanych z użyciem bron nie przeprowadza się na zbyt wilgotnej glebie, ponieważ prowadzi to do jej zamazania. W przypadku przesuszonej gleby zabieg ten nie prowadzi zaś do kruszenia brył, ale powoduje jej rozpylenie.

Zbyt długi czas pozostawiony pomiędzy orką, a pracami z wykorzystaniem bron, uważa się za błąd agrotechniczny. Skutki tego są podobne jak w przypadku uprawy pola bezpośrednio po orce przy użyciu bron lekkich.

W przypadku gleb zwięzłych skuteczniejsze jest używanie bron ciężkich. Często wykorzystuje się je też przy usuwaniu chwastów z mocnymi korzeniami, ponieważ do zniszczenia siewek wystarczają brony lżejsze.

(rup) Tomasz Kodłubański

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 22.08.2022

a może warto zastanowiś się nad uprawą bez pługa wtedy ponoć prościej jest ale na cuda bym nie liczył

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA