REKLAMA

Budowa biogazowni i sieci gazowych priorytetami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Redakcja - Prawo i Finanse
02.02.2018
chat-icon 0

Stworzenie biogazowni i sieci gazowych na obszarach wiejskich, wsparcie dla OZE oraz produkcja biogazu rolniczego jako odnawialne źródło energii są jednymi z głównych celów w zakresie innowacyjności, jakie będą realizowane przezKrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Stworzenie biogazowni i sieci gazowych na obszarach wiejskich, wsparcie dla OZE oraz produkcja biogazu rolniczego jako odnawialne źródło energii są jednymi z głównych celów w zakresie innowacyjności, jakie będą realizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

– Podchodzimy do tego dosyć poważnie. Jednym z obszarów innowacyjności jest energetyka na obszarach wiejskich. Chcemy wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa stworzyć sieci gazowe o charakterze wyspowym. Mogłyby one korzystać również z biogazowni, które też chcielibyśmy rozwijać na obszarach wiejskich. Chodzi o to, żeby sieć zaopatrywała odbiorców w jakimś określonym promieniu, tam, gdzie nie opłaca się budować klasycznego gazociągu – powiedział Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Witold Strobel.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa utworzył także dwa konsorcja, których sztandarowym celem jest wspieranie jednostek zajmujących się produkcją materiału siewnego oraz selekcją najlepszych ras zwierząt hodowlanych. Zaawansowana technologia molekularna ma sprawić, że do hodowli trafiać będą tylko najlepsze gatunki roślin i zwierząt.

– Po raz pierwszy w KOWR został utworzony pion innowacji i rozwoju. Minister Krzysztof Jurgiel pokłada w tym pionie wielką nadzieję, wskazując, że zadania z nim związane powinny być priorytetem. Wydaje się, że innowacje w rolnictwie to przede wszystkim mechanizacja gospodarstw, ale nie tylko. Jest kilka obszarów, w których warto rozwijać innowacyjność – uważa Strobel.

– Postęp biologiczny w polskim rolnictwie to z kolei projekt, który jest już wdrożony. Podpisaliśmy z Instytutem Zootechniki i naszymi spółkami strategicznymi umowę utworzenia konsorcjum „Polska Genetyka”. W jego ramach instytut będzie wspierać rozwijanie tych ras zwierząt, których hodowla jest najbardziej obiecująca. W oparciu o bardzo zaawansowane technologie molekularne będziemy selekcjonować materiał genetyczny, żeby do dalszego rozwoju trafiały te najlepsze pod względem genetycznym rasy. To już się dzieje.

– W tej chwili ok. 50 proc. materiału siewnego na krajowym rynku pochodzi z Polski. Chcielibyśmy zwiększyć tę proporcję. W podległych nam spółkach hodowli roślin przygotowywany jest taki najlepszy materiał - chcielibyśmy go sprzedawać pod jedną marką i promować, żeby mieli go do dyspozycji polscy rolnicy. Nasza spółka Danko na ostatnich targach Polagra-Premiery zdobyła cztery złote medale za różne odmiany przygotowanych przez siebie zbóż. To naprawdę duży sukces. Chcielibyśmy, aby polskie nasiona były w ten sposób promowane – podkreśla Strobel.

Do zadań KOWR należy także monitoring projektów, które realizowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz realizacja swoich statutowych celów, z których głównym jest dzierżawa gruntów rolnych należących do Krajowego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

– W tej chwili w zasobie pozostał jeszcze ponad 1 mln hektarów takich gruntów. Rozdysponowujemy je przede wszystkim w drodze dzierżawy. Chodzi o to, aby rolnicy stosunkowo tanio dostawali ją do dyspozycji, żeby ta ziemia rolna służyła produkcji rolnej. Jeżeli ją sprzedajemy, wyzbywamy się możliwości wpływania na to, w jaki sposób będzie wykorzystywana. W latach 90. w Krajowym Zasobie było 4,5 mln ha ziemi przejętych po byłych PGR-ach, co oznacza, że przeszło 3,5 mln ha zostało sprzedanych – poinformował Strobel.

W minionym roku na podstawie 65 tysięcy złożonych wniosków KOWR wypłacił rolnikom wsparcie w wysokości przekraczającej 102 miliony zł w ramach programu dopłat do materiału siewnego.

– Wspieramy również rynek pszczelarstwa. Miód jest cenionym produktem, sami pszczelarze prowadzą gospodarstwa w charakterze dodatku do produkcji rolnej. Wpłynęło kilkaset wniosków, wypłaciliśmy prawie 30 mln zł wsparcia dla tej branży. Monitorujemy również rynek biokomponentów, biopaliw, energii odnawialnej w rolnictwie, wspieramy też rozwój eksportu – wylicza Strobel.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KOWR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA