Budowa CPK. Do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłaszają się kolejni zainteresowani
W lipcu tego roku przedstawiciele CPK ponownie zwrócili się do osób, które od początku wdrożenia Programu Dobrowolnych Nabyć jeszcze do niego nie przystąpiły.
W sumie chodziło o około 50 adresów objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej i znajdujących się na terenie przyszłego lotniska.
Jak podaje zarząd spółki CPK, efektem indywidualnych spotkań jest kolejne 31 zgłoszeń, które wpłynęły do Spółki od właścicieli nieruchomości.
Izby rolnicze proponują budowę portu zbożowego zamiast Centralnego Portu Lotniczego
Do 16 sierpnia 2024 roku do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) wpłynęło w sumie niemal 900 zgłoszeń, z czego niemal 500 dotyczy terenu objętego decyzją lokalizacyjną, a łączna powierzchnia tych nieruchomości to już prawie 4000 hektarów. Zarząd PCK podaje, że przekłada się to na nabycie szeregu nieruchomości oraz pozyskanie zgłoszeń do PDN o łącznej powierzchni wynoszącej około 80% terenu przyszłego lotniska.
Pod koniec 2024 roku ma zostać wydana lokalizacyjna dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, dlatego możliwie najefektywniejsze wykorzystanie czasu stało się dla PCK bardzo ważne, stąd pojawiła się możliwość wcześniejszej sprzedaży nieruchomości na korzystnych warunkach tym mieszkańcom, którzy do tej pory do PDN nie przystąpili.
CPK: Całe wsie do likwidacji. 520 budynków do wyburzenia, ponad 1000 osób zostanie wysiedlonych. Poleciały jaja…
Prezes CPK dr Filip Czernicki, powiedział, że pozyskanie kolejnych działek na terenie objętym decyzją lokalizacyjną w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć było dla spółki priorytetem. Dodał również, że właścicielom nieruchomości umożliwiono skorzystanie z szeregu benefitów niedostępnych w przypadku tradycyjnej procedury administracyjnej.
Na czym polega Program Dobrowolnych Nabyć CPK?
Z informacji przekazanych przez CPK wynika, że właściciel nieruchomości, który przystępuje do Programu Dobrowolnych Nabyć, zyskuje gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości. Jest to tzw. bonus uwzględniający przy sprzedaży budynku 140 procent wartości oraz 120 procent w przypadku gruntu. Drugą opcją możliwą do zastosowaniu wyliczaniu wartości nieruchomości jest wycena, przy której uwzględnia się wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia. Wtedy spółka płaci na przykład za 100-metrowy dom z lat 60. jak za nowy o takiej samej wielkości.
CPK informuje również o następnych krokach mających dotyczyć obszarów związanych z inwestycjami kolejowymi, w pierwszej kolejności połączenia Warszawa-Łódź, wchodzącego w skład linii „igrek”, czyli priorytetu inwestycyjnego CPK.
(rpf) Źródło: CPK
Centralny Port Lotniczy: Rolnicy nie chcą oddać ziemi pod budowę kolei dużych prędkości
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.