REKLAMA

Budowa i wyposażenie silosów – wnioski o dofinansowanie do 5 lipca

Redakcja
04.07.2023
chat-icon 1

Do 5 lipca 2023 roku można wnioskować o dofinansowanie budowy i wyposażenia silosów w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

gospodarstwo rolne z silosami zbożowymi
REKLAMA

Nabory wniosków o pomoc na tworzenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych oraz na prowadzenie działalności związanej z redystrybucją żywności na cele społeczne zakończyły się 30 czerwca 2023 roku.

Zainteresowani pozyskaniem środków finansowych na budowę i wyposażenie silosów mogą składać wnioski do 5 lipca 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem formularza na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR - otwórz. Do tej pory w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowano 8,9 tys. wniosków o taką pomoc na łączną kwotę wynoszącą ponad 355 mln zł.

Wsparcie w ramach tego działania jest skierowane do rolników, którym w 2022 r. przyznano płatności bezpośrednie. Ważne, by mieli prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w przypadku działki, na której planują zrealizować inwestycję. Pomoc przysługuje m.in. na zakup nowego silosu oraz stanowiących jego integralną część urządzeń lub elementów wyposażenia, np. wentylatorów, czujników temperatury czy wilgotności, dmuchaw, nagrzewnic elektrycznych, rur załadunkowych lub spedycyjnych i ich podpór. Wsparcie będzie dotyczyć także montażu i transportu. Dofinansowanie jest udzielane w formie refundacji i wynosi standardowo do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika – do 60 proc.  Natomiast limit pomocy to, co do zasady, 50 tys. zł, a dla gospodarzy do 40. roku życia – 60 tys. zł.

Natomiast do 30 czerwca 2023 r. można się było ubiegać o fundusze na tworzenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury, a także na prowadzenie działalności związanej z redystrybucją żywności na cele społeczne. Do tej pory oddziały regionalne ARiMR zarejestrowały 161 wniosków o blisko 962 mln zł na tworzenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych i 36 wniosków na kwotę ponad 98 mln zł od organizacji non profit. W związku z tym, że dokumenty nadawane były m.in. rejestrowaną przesyłką pocztową, na ostateczne statystyki trzeba jeszcze poczekać – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


arek 05.07.2023

LEPIEJ TO WSZYSTKO RŻNĄĆ I PORZUCIC ROLNICTWO - DZISISAJ INFORMACJA ZE ZOZE TANIEJE A MALE ZNIWA DOPIERO CO SIE ZACZELY...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA