REKLAMA

Celnicy zatrzymali transport cebuli z Rosji i Kazachstanu

Redakcja
11.06.2024
chat-icon 0

W samym tylko województwie lubelskim graniczna kontroa fitosanitarna jest wykonywana na sześciu przejściach granicznych, a inspektorzy PIORiN pracują w systemie 24 godzinnym, 7 dni w tygodniu.

REKLAMA

Są to 3 drogowe przejścia graniczne. Jedno z nich na granicy z Białorusią w Koroszynie i dwa na granicy z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem, gdzie kontrole prowadzone są równiez na przejściach kolejowych. Na granicy z Białorusią kontrola pociągów prowadzona jest w Kobylanach.

Przez inspektorów Oddziału Granicznego w Koroszczynie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, w kwietniu i maju 2024 r. zakwestionowanych zostało 38 przesyłek towarów roślinnych, wwożonych do Unii Europejskiej. Odmowa wwozu była spowodowana nie spełnieniem importowych wymogów fitosanitarnych obowiązujących na terytorium Unii Europejskiej.

Wwozu odmówino między innymi transportowi 85 ton świeżej cebuli pochodzącej z Rosji i Kazachstanu. Powodem zatrzymania przesyłki cebuli były nieprawidłowe świadectwa fitosanitarne, zawierające zafałszowane informacje, lub przewożenie na niezgodnym ze standardem ISPM 15 drewnianym materiale opakowaniowym.

Standard ISPM 15 to międzynarodowa norma dotycząca środków fitosanitarnych, określająca zasady wykonywania zabiegów i znakowania opakowań drewnianych i drewna mocującego, które powszechnie są wykorzystywane w transporcie i obrocie międzynarodowym wszelkim towarami.

Najwięcej przesyłek przesyłek zostało skontrolowanyvh w Oddziale Granicznym w Koroszczynie. Sprawdzano towary roślinne pochodzące z Rosji, Białorusi, Azji centralnej (m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu) oraz z Chin.

(rpf) Źródło: PIORiN

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA