REKLAMA

Ceny bydła mięsnego – rekordowy 2021 rok

Redakcja - Prawo i Finanse
08.01.2022
chat-icon 4

Obecna sytuacja panująca na świecie skutkuje podwyżkami cen praktycznie w każdej branży. Jest to niełatwy okres, dlatego przez pewien czas można było odnotować gwałtownie wzrastające ceny bydła mięsnego.

REKLAMA

Obecna sytuacja panująca na świecie skutkuje podwyżkami cen praktycznie w każdej branży. Jest to niełatwy okres, dlatego przez pewien czas można było odnotować gwałtownie wzrastające ceny bydła mięsnego.

Od jakiegoś czasu możemy jednak zauważyć ustępujące podwyżki cen skupu, a nawet jego obniżki, które zostały wprowadzone przez niektóre zakłady. Mimo tego stawki nadal są wysokie, co jest wynikiem wzrostu ogólnych kosztów związanych z produkcją.

Jaka jest cena bydła mięsnego?

Cena bydła mięsnego w Polsce stała się porównywalna, a nawet w niektórych przypadkach wyższa niż w innych europejskich krajach. Tendencja ta wynika z ogólnej sytuacji i cen, które panują na świecie. Według GUS wartość bydła w porównaniu z rokiem 2020 uległa znacznemu podwyższeniu, na co wpływ mają wzrastające koszty produkcji będące rezultatem zmian gospodarczych zachodzących we wszystkich krajach.

Według danych pochodzących z Wielkopolskiej Izby Rolniczej jedna z lepszych sytuacji utrzymywała się na rynku w październiku 2021 roku, kiedy ceny bydła mięsnego wzrosły o około 0,30 zł/kg. Wynikało to głównie z popytu na polskim i zagranicznym rynku. Wraz z początkiem października odnotowano kwoty od 5,87 zł/kg do 8,77 zł/kg. Była to stabilna sytuacja, jednak w porównaniu z poprzednim rokiem można zauważyć wzrost ceny za kilogram bydła mięsnego.

Czy ceny bydła mięsnego wzrosną?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ będzie to zależne od dynamicznie zmieniającej się sytuacji w kraju i na świecie. Wszystko zależy od popytu na mięso, który w dużej mierze uzależniony jest od działalności punktów gastronomicznych. Według specjalistów z Credit Agricole możliwy jest wzrost cen bydła wynikający z niskiej podaży mięsa. Jednak w opinii ekspertów w roku 2022 powinna nastąpić korekta wynikająca z większej podaży. Ponadto przez wysoki wzrost cen w naszym kraju, eksport przestanie być opłacalny, co przełoży się na spadek presji związanej z ich wzrostem.

Produkcja bydła, a wysokie ceny pasz

Wartość polskiego eksportu wołowiny od początku roku do września 2021 wzrosła o 9,2 %. Są to informacje pochodzące z danych umieszczonych w AGROmapie. Cena skupu bydła z października wskazuje na opłacalność jego hodowli, nawet przy wysokich kosztach zakupu pasz. W porównaniu do zeszłorocznej prognozy ceny bydła szacowanej na ten rok, wzrosła ona o 0,90 zł/kg, natomiast ta oszacowana na 2021 rok wzrosła o 0,20 zł/kg.

Ceny bydła mięsnego

Na rynku odnotowaliśmy największy wzrost cen byków, na nieco mniejszym pułapie utrzymują się natomiast koszty zakupu jałówek w przeliczeniu za kilogram. Wszystko zależne jest od ich dostępności i popytu na mięso wołowe. Obecna sytuacja pandemiczna znacząco wpłynęła na zmianę cen bydła mięsnego w Polsce. Na tle innych krajów Europy nie mieliśmy wygórowanych cen, jednak wszystko dynamicznie się zmienia i od jakiegoś czasu oferujemy ceny wyższe niż na przykład aktualne stawki we Włoszech. Rzeczywistość uległa zmianie, a według najnowszych danych na rynku zwiększyła się podaż towaru, co wpływa na spadek cen za kilogram. W grudniu rolnicy statystycznie muszą zmierzyć się z największymi wydatkami, co przekłada się na potrzebę sprzedaży jak największej ilości mięsa. Powstają obawy związane ze stosowaniem i pojawianiem się ograniczeń w branży gastronomicznej, co w dużym stopniu wpływa na rynek wołowiny i jest powodem do zmartwień u hodowców. Jednak w wyniku dużego zapotrzebowania ceny bydła mięsnego powinny utrzymać się na stabilnym poziomie dla rolników.

Ceny bydła mięsnego – przedziały

Zastanawiając się, jaka jest cena bydła mięsnego, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak panująca obecnie trudna sytuacja pandemiczna, ale także główne kwestie, czyli popyt i podaż na rynku mięsa wołowego. Aktualnie obowiązujące stawki przedstawiają się następująco:

- ceny byków: od 6,50 do 13,00 zł/kg,

- ceny jałówek: od 6,00 do 13,00 zł/kg,

- ceny krów: od 3,40 do 8,20 zł/kg.

Natomiast ceny skupu bydła rzeźnego w rozliczeniu WBC wynoszą:

- ceny byków: od 16,50 do 19,50 zł/kg,

- ceny jałówek: od 15,00 do 19,00 zł/kg,

- ceny krów: od 10,60 do 17,50 zł/kg.

Ceny bydła mięsnego – podsumowanie

Jak widać, ceny bydła mięsnego wahają się, jednak najwyższe stawki możemy odnotować w przypadku byków, natomiast zdecydowanie najniższe odnoszą się do krów. Podane kwoty wynikają z wciąż rosnących kosztów dla rolników, którzy muszą mieć możliwość dotrzymania wszelkich płatniczych zobowiązań i utrzymania się ze swojej pracy. Obecny okres dla nikogo nie jest łatwy i odbił się także na zarobkach hodowców.

Duże zmiany wynikające z ciężkiej sytuacji na rynku światowym nie pozostawiają nikogo obojętnym i dają się odczuć praktycznie w każdej branży. Dlatego wszelkie podwyżki związane są ze wzrostem cen zauważalnym we wszystkich aspektach. Dla rolników zajmujących się hodowlą bydła jest to trudny czas, a ich zarobki zależą od popytu na rynku mięsa wołowego. Ponadto dynamicznie zmieniająca się sytuacja przysparza im powodów do zmartwień, ponieważ na popyt ma wpływ działalność restauracji, która w obecnych czasach wciąż stoi pod znakiem zapytania.

(rpf)

chat-icon 4

REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


benek 18.01.2022

jakoś w kieszeni rolnik nie czuje tych rekordowych cen

0 0
farmer postępowy 08.01.2022

CO TROSZKĘ WZROSZLO Z CENAMI TO JUŻ KRZYCZĄ ZE W 2022 BEDZIE KOREKTA I JAK TU COS PLANOWAC A INNE KOSZTY TEZ CZEKA KOREKTA????

0 0
bydlak 08.01.2022

te ceny moga nie pokryc kosztów inflacji i drożejących surowców - pasza , zboża, nawozy , paliwo itd itp/

0 0
hodowca bydła 08.01.2022

ceny nigdy nie sa tak dobre zeby nie moły być wyższe :0-) każdy farmer chciałby aby płacilie jak najwięcej

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA