REKLAMA

Ceny jaj – w którym kraju wzrosły najbardziej

Według danych statystycznych przekazanych przez Eurostat ceny detaliczne jaj w styczniu 2023 roku ze styczniem 2022 roku w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 30 procent.

fot. Adobe Stock
27 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA
Jest to średnia wartość, są jednak kraje w których odnotowano wzrost cen jaj nawet o 85%, tak jak w Czechach, 80% na Węgrzech czy 79% na Słowacji. Z kolei najmniejsze wzrosty sklepowych cen jaj w Unii Europejskiej odnotowano w Austrii, gdzie ceny w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poszły w górę o 19%. 18,5-procentowy wzrost został odnotowany w Luksemburgu, a 18% więcej niż przed rokiem za jaja muszą zapłacić Niemcy.

Z wyliczeń Eurostatu wynika też, że wzrost ceny detalicznej jaj konsumpcyjnych w Polsce był w okresie od stycznia 2021 do stycznia 2022 roku niemal identyczny jak wzrost ceny przeciętnej w całej Unii Europejskiej i wynosił niespełna 30%.

(rpf) pp / Źródlo: Eurostat, KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Minister Telus: Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48% nadwyżki zboża

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon2

– Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48 proc. nadwyżki zboża – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który dodał, że już wkrótce dostępna będzie nowa linia kredytowa dla podmiotów skupowych, które będą skupować zboże i owoce miękkie od polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Kredyty w wysokości do 40 milionów złotych będą mogły uzyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, mające zdolność kredytową, a oprocentowanie będzie wynosić tylko 2 proc. Szacunkowy koszt dla Budżet państwa będzie to kosztować około 370 mln złotych.

Propozycja dotyczy skupu zboża od 15 maja do 31 sierpnia 2023 r. i skupu owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września 2023 r.

– Jak wiele programów, tak i ten czeka na notyfikację Komisji Europejskiej – dodał minister.

Wyższe stawki pomocy dla producentów pszenicy i kukurydzy

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon0

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie wprowadzające zmiany w uruchomionych programach pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy. Rząd przeznacza również dodatkowe wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej po dzisiejszym posiedzeniu rządu powiedział, że Solidarne państwo to takie, które reaguje tam, gdzie pojawiają się problemy.

Dwa rozporządzenia wprowadzające korzystne zmiany dla producentów rolnych zostały przyjęte przez Radę Ministrów.

Minister

REKLAMA