REKLAMA

Ceny nowalijek po drobnych wahaniach – znowu w dół

Redakcja - Prawo i Finanse
22.05.2018
chat-icon 0

Krajowe nowalijki w ostatnich dwóch dniach zdrożały. Ale tylko chwilowo – taka sytuacja to efekt mniejszej podaży oraz zwiększonego popytu z uwagi na Zielone Świątki. Już od dzisiaj, ceny powinny wracać do normy. Czyli stopniowo spadać.

fotolia.com
REKLAMA

Krajowe nowalijki w ostatnich dwóch dniach zdrożały. Ale tylko chwilowo – taka sytuacja to efekt mniejszej podaży oraz zwiększonego popytu z uwagi na Zielone Świątki. Już od dzisiaj, ceny powinny wracać do normy. Czyli stopniowo spadać.

Generalnie ceny krajowych nowalijek spadają. Tendencja ta jednak chwilowo została zakłócona przez drobne wahania cenowe. Wszystko przez Zielone Świątki i zmniejszoną w minionych dniach podaż. Jednocześnie wzrósł popyt na krajowe warzywa z uwagi na większe zapotrzebowanie produktów na przyjęcia komunijne, grille i inne organizowane w tym czasie imprezy.

Oczywiście wszystkie wymienione warzywa (oraz truskawki) są spod osłon, nie są to produkty z upraw gruntowych. Podane poniżej to ceny hurtowe. Są one uzależnione m.in. od jakości, wielkości warzyw/owoców, czy ilości zakupu - im ktoś kupuje więcej, tym może uzyskać korzystniejszą dla siebie cenę.

Chwilowe wzrosty cen

W poniedziałek, 21. maja na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Bronisze S.A. szparagi w hurcie kosztowały od 8 do 12 zł/kg. Jest to cena atrakcyjna, jeśli chodzi o to warzywo. Za pomidory czerwone trzeba było zapłacić 15-18 zł za 6 kg. Pomidory malinowe, które zazwyczaj są droższe od czerwonych, był to koszt rzędu 20-30 zł/6 kg, w zależności od jakości tych warzyw (wybarwienie, czy wielkość).

Chwilowo zdrożały ogórki do kwaszenia. Można domniemywać, że w tych dniach było spore zapotrzebowanie na ogórki małosolne. W poniedziałek ich cena wyniosła 6-7 zł/kg. Przy czym wcześniej (w piątek, 18.05) była ona już dużo niższa. Młoda kapusta, to koszt 3-4 zł/szt, kalafiory trochę droższe - 4,5-5,5 zł/szt. Fasolka szparagowa kosztowała 16-20 zł, podczas gdy jeszcze w piątek, 18.05 było to 15 zł.

- W stosunku do ubiegłego roku, ceny są dużo korzystniejsze. Jest to efekt pogody, która sprzyja (przynajmniej na razie) dojrzewaniu warzyw. Problemem w przyszłości może być nawodnienie upraw z gruntu, ponieważ już wiemy, że kapusta, czy kalafiory, nawet te uprawiana w gruncie, są nawadnianie, żeby przyniosły dobry i satysfakcjonujący jakościowo plon. Natomiast jeżeli część upraw nie będzie nawadniana, to i z produkcją może być gorzej – zauważa Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowa Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze S.A. - Ceny warzyw i owoców w dużej mierze są uzależnione od pogody. Jeśli będzie ona sprzyjała, to ceny będą automatycznie szybko spadały – podkreśla.

Również w przypadku truskawek, ceny spadają. Średnia cena truskawek w poniedziałek, 21.05 wahała się między 5, a 8 zł za kilogram. Odmiana truskawek Azja kosztowała 12 zł/kg, w najwyższej klasie jakości.

Ceny krajowych nowalijek generalnie spadają

Podobne tendencje cenowe zanotowano również na większości pozostałych krajowych rynków hurtowych. Pomimo chwilowego wzrostu cen krajowych nowalijek w ostatnich dwóch dniach, generalnie zauważalna jest tu zdecydowana tendencja spadkowa.

Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w poniedziałek 21.05 był zauważalny wzrost cen szparagów do ok. 10-12 zł/kg, natomiast spadki odnotowano m.in. w przypadku ogórków do kwaszenia – za kg trzeba było zapłacić 6-6,5 zł.

Na Lubelskim Rynku Hurtowym Elizówka S.A. Znacznie podrożała m.in. młoda kapusta pekińska – do 3 zł/szt., seler młody do 2 zł/szt. i rzodkiewka – 1,2 zł za pęczek. Znacznie taniej można było za to w poniedziałek kupić pomidory czerwone (3,33 zł/kg) i młodą białą kapustę (2,7-3,5 zł/szt.). W Lublinie były też zauważalne jedne z największych wahań cenowych wśród głównych rynków hurtowych w kraju.

Na rynku Agrohurt w Rzeszowie w poniedziałek były zauważalnie niższe notowania cenowe krajowej młodej cebuli (2 zł za pęczek), kapusty młodej (3 zł/szt.) i szparagów (7 zł/pęczek). Wyjątkowo, bo aż o 150% wzrosła za to cena fasolki szparagowej – do 20 zł/kg. Więcej trzeba też było zapłacić m.in. za pora (2,5 zł/szt.) i kapustę pekińską (3,5 zł/szt.).

(rpf) Renata Struzik

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA