Ceny owoców w sezonie 2016/17 na obecnym poziomie; ceny warzyw w dół – IERiGŻ
Ceny owoców w sezonie 2016/17 będą na poziomie z obecnego sezonu, zaś ceny warzyw spadną - prognozuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W 2016 r. zbiory owoców będą nieznacznie większe niż przed rokiem.
Ceny owoców w sezonie 2016/17 będą na poziomie z obecnego sezonu, zaś ceny warzyw spadną - prognozuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W 2016 r. zbiory owoców będą nieznacznie większe niż przed rokiem.
"W sezonie 2016/17 zmniejszą się ceny detaliczne warzyw i ich przetworów, a zbliżone do poziomu z sezonu poprzedniego mogą być ceny detaliczne owoców i przetworów. Wzrośnie konsumpcja produktów warzywnictwa, a nie zmieni się owoców i ich przetworów" - napisano w komentarzu do raportu.
Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
Jednocześnie Instytut ocenia, że w sezonie 2015/16 przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów wzrosły rdr o ok. 10 proc..
"Decydujący był wzrost cen jabłek i owoców jagodowych. Ceny warzyw i ich przetworów zwiększyły się o ok. 5 proc." - napisano.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Zdaniem IERiGŻ, w 2016 r. zbiory owoców będą nieznacznie większe niż przed rokiem.
"Decydujący będzie wzrost produkcji jabłek i malin. Większe będą zbiory niemal wszystkich warzyw gruntowych, a nieznacznie mniejsza będzie produkcja warzyw uprawianych pod osłonami. Ceny skupu większości owoców będą wyższe niż w 2015 r. (spadną tylko ceny malin). Niższe były ceny skupu agrestu. Obniżą się natomiast, w relacji do bardzo wysokich zbiorów w 2015 r., ceny skupu większości warzyw gruntowych (głównie kapustnych i korzeniowych)" - dodano.
Z raportu wynika, że w sezonie 2016/17 wzrośnie produkcja większości przetworów owocowych i warzywnych.
"Zmniejszyć się może jedynie produkcja zagęszczonych soków owocowych. Na spadku produkcji koncentratu soku jabłkowego zaważy dalsze zmniejszenie importu tego produktu, a zagęszczonych soków produkowanych z owoców kolorowych mniejsze dostawy do przetwórstwa porzeczek czarnych, wiśni i truskawek. Utrzyma się tendencja wzrostowa produkcji soków, nektarów i napojów owocowych i owocowo-warzywnych" - dodano.
Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw
Instytut podał również, że w bieżącym sezonie wyższe ceny spowodowały spadek konsumpcji owoców i ich przetworów w gospodarstwach domowych z 43,5 do 43,1 kg/oso- bę, a warzyw i ich przetworów z 59,1 do 58,5 kg/osobę. (PAP)
Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach – co stosować?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.