REKLAMA

Ceny pszenicy: Początek roku ze spadkami

Spadki cen pszenicy mogliśmy obserować już w ostatnim tygodniu 2021 roku. Nowy rok również zaczyna się początkowo słabo. W górę idą natomiast ceny soi, kukurydzy oraz rzepaku.

7 stycznia 2022 chat-icon2

REKLAMA

W Polsce, podobnie jak w dużej części naszego globu ceny pszenicy są uzależnione od wielkości zbiorów w Chinach, co decyduje o skali zakupów „Państwa Środka” na rynkach światowych. Bardzo istotna jest też dalsza polityka Rosji dotycząca podatków eksportowych. W Europie wraz z nadejściem nowego roku mamy do czynienia z kolejnymi spadkami cen pszenicy, z kolei w Ameryce Północnej przez dłuższy czas możemy obserwować poziomy z przełomu roku.

W Ameryce Południowej rozpoczęły się właśnie zbiory soi, które wraz z oczekiwaniami dotyczącymi towarzyszącej im pogody, maja ogromny wpływ na cenę tego surowca.

Ceny pszenicy w najbliższym czasie będą uzależnione w dużej mierze od jakości surowca oraz wielkości popytu u największych importerów.

Na MATIF (Marché à Terme International de France) w ostatnim tygodniu 2021 roku notowania cen pszenicy spadły poniżej 280 euro, o ponad 13 euro.

W ocenie analityków trzy przeważające czynniki, czyli niewielka podaż w połączeniu ze stabilnym popytem oraz niezbyt duży popyt na surowiec na przemiał pozwolą na utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu cen pszenicy.

Na otwarciu tygodnia na europejskim rynku kontraktów terminowych pszenica z nowego miesiąca frontowego 2022 r. była wyceniana na 277,25 euro za tonę, jest to 13 euro mniej od notowań w ostatnim tygodniu 2021 roku. Podobnie kształtowały się w poniedziałek ceny na kontrakty majowe.

O 10 EUR w zestawieniu z zeszłym tygodniem będą notowane nowe zbiory pszenicy, które zostały wycenione na początku roku na niemal 250 EUR.

Pszenicę chlebową pod koniec roku na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu wyceniano na 289 EUR za tonę. Jest to kwota o 11 EUR wyższa niż na rynku terminowym i 11 EUR niższa od tej notowanej w okolicach ostatnich świąt Bożego Narodzenia. 293 EUR oferowano z kolei za dostawy datowane na marzec.

Ceny pszenicy FOB na eksport w Rouen (najważniejszym francuskim rynku hurtowym i porcie eksportowym) wynosiły 320,7 EUR/t, mamy więc do czynienia ze spadek cen o 2 EUR w stosunku do ostatniego tygodnia 2021 roku. Jęczmień Rouen 4 stycznia 2022 roku został wyceniony na 254 EUR/t. Symbolicznie, bo zaledwie o 1 EUR spadła cena pszenicy. 4 stycznia notowania wynosiły 273 EUR/t. Natomiast cena pszenicy FOB na eksport wynosiła 320,7 EUR/t.

(rpf) pp/ Źródło: agrarheute.com


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


dominik 09 stycznia 2022

szkoda ze to wszystko tak bardzo zalezy od rynkow zewnetrznych : giałeda w paryżu, londynie, ameryki azji itp. hyba swiat w tym kierunku idzie ze globalnie sie wszystlo liczy a lokalnie dookola komina przestaje miec znaczenie

0 0
arturo 07 stycznia 2022

ceny pszenicy spadną a rolnicy będą mieli przerąbane bo nie spadną ceny nawozów a w sklepach i tak będzie drogo i coraz drozej wszytsko, mięso, chleb , warzywa i owoce - jak tu żyć???? !!!!

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Hodowla świń na własny wyłącznie użytek – odstępstwa od wymagań nałożonych w związku z występowaniem ASF

Redakcja - Zwierzęta 9 maja 2023 chat-icon0

Zróżnicowanie wymagań w stosunku dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie na własny użytek w stosunku do hodowli nastawionej na sprzedaż wchodzi w życie 10 maja 2023 roku w związku ze zmianami w rozporządzeniu nakładającym obowiązki dla hodowców trzody w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń ASF.

Rozporządzenie wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Zgodnie z rozporządzeniem zmienia się szereg wymagań stawianych wcześniej na tym samym poziomie zarówno dla dużych komercyjnych hodowli jak i małych mających zaledwie kilka zwierząt hodowanych wyłącznie na własne potrzeby. Przede wszystkim nie będzie konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu. Odstąpiono też od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na

REKLAMA

Ważny termin dla producentów tytoniu

Redakcja - Prawo i Finanse 11 maja 2023 chat-icon0

Każdy producent surowca tytoniowego, który jest wpisany do specjalnego rejestru producentów ma obowiązek cyklicznego przekazywania do Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR Informację o produkcji i zbyciu surowca.

15 maja 2023 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego za rok sprawozdawczy 2022/2023 – przypomina Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina.

Jakie informacje musi przekazywać do KOWR producent tytoniu?

Są to cykliczne, coroczne informację o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego, zawierającą dane dotyczące m.in.:  - powierzchni uprawy poszczególnyc

REKLAMA