REKLAMA

Ceny pszenicy: Początek roku ze spadkami

Redakcja - Prawo i Finanse
07.01.2022
chat-icon 2

Spadki cen pszenicy mogliśmy obserować już w ostatnim tygodniu 2021 roku. Nowy rok również zaczyna się początkowo słabo. W górę idą natomiast ceny soi, kukurydzy oraz rzepaku.

REKLAMA

Spadki cen pszenicy mogliśmy obserować już w ostatnim tygodniu 2021 roku. Nowy rok również zaczyna się początkowo słabo. W górę idą natomiast ceny soi, kukurydzy oraz rzepaku.

W Polsce, podobnie jak w dużej części naszego globu ceny pszenicy są uzależnione od wielkości zbiorów w Chinach, co decyduje o skali zakupów „Państwa Środka” na rynkach światowych. Bardzo istotna jest też dalsza polityka Rosji dotycząca podatków eksportowych. W Europie wraz z nadejściem nowego roku mamy do czynienia z kolejnymi spadkami cen pszenicy, z kolei w Ameryce Północnej przez dłuższy czas możemy obserwować poziomy z przełomu roku.

W Ameryce Południowej rozpoczęły się właśnie zbiory soi, które wraz z oczekiwaniami dotyczącymi towarzyszącej im pogody, maja ogromny wpływ na cenę tego surowca.

Ceny pszenicy w najbliższym czasie będą uzależnione w dużej mierze od jakości surowca oraz wielkości popytu u największych importerów.

Na MATIF (Marché à Terme International de France) w ostatnim tygodniu 2021 roku notowania cen pszenicy spadły poniżej 280 euro, o ponad 13 euro.

W ocenie analityków trzy przeważające czynniki, czyli niewielka podaż w połączeniu ze stabilnym popytem oraz niezbyt duży popyt na surowiec na przemiał pozwolą na utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu cen pszenicy.

Na otwarciu tygodnia na europejskim rynku kontraktów terminowych pszenica z nowego miesiąca frontowego 2022 r. była wyceniana na 277,25 euro za tonę, jest to 13 euro mniej od notowań w ostatnim tygodniu 2021 roku. Podobnie kształtowały się w poniedziałek ceny na kontrakty majowe.

O 10 EUR w zestawieniu z zeszłym tygodniem będą notowane nowe zbiory pszenicy, które zostały wycenione na początku roku na niemal 250 EUR.

Pszenicę chlebową pod koniec roku na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu 

wyceniano na 289 EUR za tonę. Jest to kwota o 11 EUR wyższa niż na rynku terminowym i 11 EUR niższa od tej notowanej w okolicach ostatnich świąt Bożego Narodzenia. 293 EUR oferowano z kolei za dostawy datowane na marzec.

Ceny pszenicy FOB na eksport w Rouen (najważniejszym francuskim rynku hurtowym i porcie eksportowym) wynosiły 320,7 EUR/t, mamy więc do czynienia ze spadek cen o 2 EUR w stosunku do ostatniego tygodnia 2021 roku. Jęczmień Rouen 4 stycznia 2022 roku został wyceniony na 254 EUR/t. Symbolicznie, bo zaledwie o 1 EUR spadła cena pszenicy. 4 stycznia notowania wynosiły 273 EUR/t. Natomiast cena pszenicy FOB na eksport wynosiła 320,7 EUR/t.

(rpf) pp/ Źródło: agrarheute.com

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


dominik 09.01.2022

szkoda ze to wszystko tak bardzo zalezy od rynkow zewnetrznych : giałeda w paryżu, londynie, ameryki azji itp. hyba swiat w tym kierunku idzie ze globalnie sie wszystlo liczy a lokalnie dookola komina przestaje miec znaczenie

0 0
arturo 07.01.2022

ceny pszenicy spadną a rolnicy będą mieli przerąbane bo nie spadną ceny nawozów a w sklepach i tak będzie drogo i coraz drozej wszytsko, mięso, chleb , warzywa i owoce - jak tu żyć???? !!!!

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA