Ceny skupu żywca wieprzowego – obecnie bez szans na odrobienie strat
Dynamika cen skupu żywca wieprzowego w Unii Eurpejskiej wyhamowała w 14 tygodniu 2022 roku. Polscy hodowcy trzody donoszą o niewielkich korektach cen w pierwszym tygodniu kwietnia.

Dynamika cen skupu żywca wieprzowego w Unii Eurpejskiej wyhamowała w 14 tygodniu 2022 roku. Polscy hodowcy trzody donoszą o niewielkich korektach cen w pierwszym tygodniu kwietnia.
Wygląda na to, że obecne ceny skupu żywca wieprzowego nie pozwolą na szybkie odrobienie wcześniej poniesionych strat.

Ceny tucznika nadal bez zmian na VEZG
Cena skupu świń w Polsce nie nadążała ostatnio za wzrostami w liczących się krajach unijnych. Rozczarowania sytuacją nie kryją kajowi hodowcy, którzy oczekiwali, że pomimo iż złoty umacnia się względem złotego, ceny pójdą mimo wszystko choćby delikatnie w górę przed świętami wielkanocnymi. Tymczasem za klasę E w Polsce zakłady płacą już od kilku tygodni średnio 8,50 zł/kg.
Czternasty tydzień 2022 roku przyniósł niewielkie podwyżki w większości największych rynków Unii Europejskiej, jednak są to kwoty symboliczne i smiało można stwierdzić, że dynamika wzrostu cen tuczników w krajach UE spadła.

Ceny tucznika na VEZG – stagnacja na niskim poziomie
Najbardziej w minionym tygodniu ceny wzrosły w Hiszpanii, która ciągle odczuwa niską podaż tuczników, podwyżka wyyniosła 8₵ w stosunku do ubiegłego tygodnia. Z kolei w Danii ceny były wyższe o 7₵ ze względu na ożywiony handel mięsem. Nieco mniej ceny wzrosły w Austrii i Francji, gdzie podwyżaka wyniosła 4₵. Ceny utrzymały się bez zmian w Belgii a w Holandii w skupach płacono niewiele mniej, bo o 3₵ za kilogram – podaje ISN.
- Wielu ekspertów upatruje przyczynę tej sytuacji w złej pogodzie oraz w braku w akceptacji wzrostu cen produktów wieprzowych przez sieci handlowe i eksporterów. Zwracają uwagę, że potrzebny jest pewien okres na wynegocjowanie nowych kontraktów na zmienionych warunkach. Nowe umowy z sieciami, rozpoczynający się sezon grillowy, sezon turystyczny w powiązaniu z mniejszą podażą żywca mogą dać impuls do dalszych wzrostów cen, co jest to niezbędne do zapewnienia opłacalności produkcji hodowcom świń przy rosnących cenach pasz, energii i gazu – ocenia POLPIG.
Rynek zbilansowany jest u naszego zachodniego sąsiada, gdzie zapotrzebowanie ubojni jest wystarczająco pokrywane przez podaż żywca. W notowaniach VEZG w dniu 6/04/2022 cena tuczników została utrzymana na poziomie z tygodnia poprzedniego 1,95 €/kg (wbc).
Na rynku krajowym w związku z dynamicznym wzrostem kosztów produkcji obecne ceny skupu żywca nie umożliwiają szybkiego odrobienia poniesionych wcześniej strat. Wielu hodowców zastanawia się nad likwidacją produkcji świń, co może w konsekwencji doprowadzić do jeszcze większego ograniczenia pogłowia krajowego.

Ceny tucznika nadal bez zmian na VEZG
(rpf) jp / Źródło: POLPIG

Świnia puławska – opis, charakterystyka, hodowla, cena
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
DRAMAT POLSKICH HODOWCÓW TRZODY TRWA , U NAS TANIEJ A ONI CIĄGNĄ MIĘSO Z ZACHODU@@@@ KOMU ZALEZY NA ZNISZCZENIU POLSKIEGO POGŁOWIA TRZODY????
jak zwykle na zachodzie drożeje a w Polsce tanieje a koniec końców ściągamy to od nich (a przecież mają drożej) - niech mi ktoś ten machanizm wyjaśni bo ja stary farmer tego nie obczajam