REKLAMA

Ceny świń: Drugi miesiąc stabilizacji na VEZG

Redakcja - Prawo i Finanse
06.05.2023
chat-icon 0

Na dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG ceny w kolejnym notowaniu nadal pozostają bez zmian.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Na dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG ceny w kolejnym notowaniu nadal pozostają bez zmian.

Cena wynosząca 2,33 euro za kilogram wagi ciepłej bitej w klasie E już siódmy tydzień z rzędu nie zmieniła się, w przeliczeniu na złotówki jest to 10,86 zł przy kursie z 5 maja 2023 roku (4,66 PLN).

Z komentarza do aktualnej wyceny obowiązującej na VEZG od 4 do 10 maja 2023 roku wynika, że niemiecki rynek świń jest obecnie stabilny.

Jeszcze przed kilkunastoma dniami mieliśmy do czynienia z dość nietypową sytuacją, bowiem kwoty oferowane producentom trzody chlewnej w Polsce były wyższe niż u naszego zachodniego sąsiada, ale obecnie średnia cena wynosi 11,20 zł, przy czym zdarza się oferty za 10,50, jak i 11,90 zł za kilogram. Do „lepszej” ceny w Polsce przyczynił się między innymi spadający kurs euro w związku ze wzmacniającym się złotym.

Do sytuacji dotyczącej cen tucznika w Polsce odniósł się rzecznik prasowy POLSUS Bartosz Czarniak, który analizuje, czy przy wysokich cenach w skupie hodowcy świń wreszcie mogą mówić o godziwym zarobku. W ocenie Czarniaka przy obecnych kosztach produkcji na jednym tuczniku można zarobić maksymalnie do 100 złotych. Jednym z podstawowych kryteriów jest fakt, że sprzedawane w ostatnim półroczu świnie były karmione tym, co zostało zakupione we wcześniejszym okresie po wysokiej cenie. Innym czynnikiem powodującym, że 100 zł nie jest aż tak dużym zyskiem jest też rosnąca w ostatnich dwóch latach inflacja, co nie pozwala puki co na odbudowanie rezerwy finansowej przez rolników hodujących trzodę chlewną.

(rpf) pp / Źródło: VEZG, POLSUS

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA