REKLAMA

Ceny świń – duże podwyżki przed świętami

Ceny świń rozną przed świętami.

Na niemieckiej tzw. dużej giełdzie świń VEZG w notowaniu z 22 marca 2023 roku po raz pierwszy od czterech tygodni mamy do czynienia ze wzrostem, który wyniósł 5 eurocentów, a cena osiągnęła historycznie najwyższy poziom wynoszący 2,33 euro za kilogram przy 57-procentowej mięsności. Cena ta będzie obowiązywać na VEZG od 22 do 30 marca.

fot. Paweł Pąk
27 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA
Ceny świń rozną przed świętami.[/caption]

Na niemieckiej tzw. dużej giełdzie świń VEZG w notowaniu z 22 marca 2023 roku po raz pierwszy od czterech tygodni mamy do czynienia ze wzrostem, który wyniósł 5 eurocentów, a cena osiągnęła historycznie najwyższy poziom wynoszący 2,33 euro za kilogram przy 57-procentowej mięsności. Cena ta będzie obowiązywać na VEZG od 22 do 30 marca.

Kwota ta wynosząca w przeliczeniu na polską walutę ok. 10,93 zł, jest to efekt zwiększonego zainteresowania wieprzowiną ze strony zakładów mięsnych tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce, gdzie zakłady po podwyżkach za Odrą, same podniosły ceny i obecnie największe z nich oferują 11,10 zł za kg w klasie E.

- Czy da radę więcej? - zależy od indywidualnych negocjacji. Faktem jest natomiast że zarówno mniejsi jak i więksi potrzebują teraz surowca i dzwonią po rolnikach, oferując często minimum 8,70 zł za kg żywca. Moim zdaniem jest to zainteresowanie krótkotrwałe, spowodowane zbliżającą się Wielkanocą, więc ten, kto na ten moment przewidywał sprzedaż będzie wygrany – bieżącą sytuację na rynku wieprzowiny komentuje Bartosz Czarniak z POLSUS.

Duże nadzieje hodowców w Europie, w tym również w Polsce są związane z tym, że Chiny zmagają się z ogromnym problemem jakim jest afrykański pomór świń ASF dziesiątkujący tamtejsze hodowle – niektórzy mają nadzieję, że w związku z tym ożywi się handel między Europą a Państwem Środka.

REKLAMA
- Chciałbym stonować te emocje. Po pierwsze eksportować tam mogą jedynie kraje wolne od ASF, a więc tylko one zyskają na tym handlu. Po drugie obecnie różnica stawek między Chinami a UE wynosi około 2-3 zł - niby dużo, ale trzeba doliczyć do handlu transport mięsa w mroźnych warunkach na bardzo daleką odległość, co nie jest tanie, a do tego jeszcze cło importowe – ocenia Bartosz Czarniak wylewając kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy liczących na to, że problemy chińczyków przyczynią się do lepszej kondycji rodzimych hodowli trzody chlewnej.

Rzecznik prasowy POLSUS zaznacza, że choć na można obserwować obecnie tendencję wzrostową, przez co różnica cen pomiędzy naszymi regionami wzrośnie, to i tak zyskają na tym wyłącznie kraje, które nie mają ograniczeń w handlu wieprzowiną - a to jest kolejny argument do tego by walczyć z tą choroba, a jeśli dotychczasowe sposoby są niewystarczające (bo nie są), to należy szukać innych rozwiązań tego problemu – podkreśla Bartosz Czarniak.

(rpf) pp / Źródło: POLSUS


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Pomoc dla producentów pszenicy i kukurydzy, którzy ponieśli straty w wyniku wojny

Redakcja - Prawo i Finanse 11 maja 2023 chat-icon0

Po wejściu w życie znowelizowanego rozporządzenia, które wymagało zgody Komisji Europejskiej, w programie pomocy pojawiły się zmiany dotyczące terminu naboru wniosków oraz okresu, w którym pszenica lub kukurydza zostały sprzedane.

Rozporządzenie weszło w życie 29 kwietnia po udzieleniu zgody przez Komisję Europejską, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi obecnie nabór wniosków o pomoc finansową dla producentów pszenicy lub kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zmiany, które weszły w życie, dotyczą terminu naboru wniosków oraz okresu, w którym pszenica lub kukurydza zostały sprzedane.

Zmieniony został termin składania wniosków o pomoc, który upływa 31 maja 2023 roku, a sprzedaż pszenicy lub kukurydzy musiała nastąpić w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. Pozostałe zasady pozostały bez zmian.

Przypominamy, że o wsparcie mogą

REKLAMA

Pijany wjechał ciągnikiem rolniczym w ogrodzenie i zasnął…

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon1

Dużym brakiem wyobraźni wykazał się 40-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego, który kompletnie pijany wsiadł za kierownicę ciągnika rolniczego, a prowadząc pojazd chwilę później wjechał w posesję ogrodzenia.

Zdarzenie miało miejsce 15 maja 2023 roku około godziny 13:00 w jednej z miejscowości w gminie Osieczna (województwo pomorskie, powiat starogardzki). Tego dnia policjanci udali się na interwencję po zgłoszeniu, a po dotarciu na miejsce potwierdzili, że na uszkodzonym ogrodzeniu stoi ciągnik rolniczy Ursus, a za jego kierownicą śpi kierowca. Okazało się, że 40-latek był pijany do tego stopnia, że zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji.

Mężczyznę doprowadzono do komendy, gdzie mundurowi poddali go badaniu na zawartość alkoholu, które wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila.

- Policjanci zatrzymali traktorzyście jego prawo jazdy. Teraz śledczy przedstawią 40-latkowi zarzut dotyczący kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. W najbliższym czasie mężczyzna stanie przed s

REKLAMA