REKLAMA

Ceny świń – kolejny tydzień bez zmian z potencjałem do wzrostów

Ceny świń ustabilizowały się.

Na niskim poziomie już kolejny tydzień w krajach unijnych pozostaje podaż żywca wieprzowego, a wzrost cen skupu nieco wyhamował.

fot. Paweł Pąk
7 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA
Ceny świń ustabilizowały się.[/caption]

Na niskim poziomie już kolejny tydzień w krajach unijnych pozostaje podaż żywca wieprzowego, a wzrost cen skupu nieco wyhamował.

Kwestią czasu jest uwzględnienie wysokich kosztów surowcowych w negocjacjach z sieciami handlowymi. Faktem jest, że niektóre z europejskich ubojni przeszły na 4-dmiowy tydzień pracy, a niski eksport wieprzowiny na rynki pozaeuropejskie utrudnia utrzymanie pozytywnych impulsów wzrostowych na rynkach Unii Europejskiej.

Wzrosty cen żywca odnotowano w niewielu krajach, a np. we Francji tuczniki w przeliczeniu na WBC skupowane były w cenie wyższej o 7 eurocentów, a w Hiszpanii o 6 eurocentów. Na niemieckiej tzw. dużej giełdzie świń VEZG notowania po raz drugi utrzymały poziom 2,28 euro za kilogram.

Z kolei na krajowym rynku tuczników ceny ustabilizowały się na poziomie 8,00-8,20 zł/kg żywca. W ocenie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG jeszcze przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi oraz rozpoczęciem sezonu grillowego istnieje potencjał do dalszego wzrostu cen skupu.

REKLAMA
(rpf) pp / Źródło: POLPIG


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

KE: Przedłużona pomoc dla producentów świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z ASF

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon1

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że zakaz zostanie przedłużony do 15 września, a nie tak jak chciała Polska wraz z krajami w których obowiązuje obecnie embargo na wwóz produktów rolnych z Ukrainy, tj. do końca 2023 roku.

W briefingu uczestniczył również podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra, który  przekazał informację o kolejnej decyzji podjętej w ostatnich dniach przez Komisję Europejską.

[cytat author='poinformował podsekretarz Krzysztof Ciecióra' tex

REKLAMA

Podlasie: Jedenaście zastępów strażaków walczyło z pożarem kurnika

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon1

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi zostaliśmy zadysponowania do ugaszenia pożaru. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ratownicy zastali pochłonięty całkowicie ogniem kurnik. Ze względu na wymiaru budynku i skalę pożaru wezwano następne zastępy strażaków. Łącznie z ogniem walczyło aż jedenaście jednostek.

Przybyłe jako pierwsze zastępy strażaków musiały zmierzyć się z zabezpieczeniem drugiego kurnika, który był połączony łącznikiem z objętym ogniem budynkiem. Gasili też już płonący kurnik. Działania trwały łącznie sześć godzin.

Na miejscu łącznie pojawiło się jedenaście zastępów straży pożarnej z Hajnówki, Białegostoku, Narwi, Mochnatych, Czyży, Nowokornina, Łosinki i Trześcianki. Nie podano informacji o tym, czy w kurniku w chwili pożaru były zwierzęta.

REKLAMA