REKLAMA

Ceny żywca wieprzowego – jakie prognozy?

Redakcja - Zwierzęta
07.01.2022
chat-icon 1

Posiadając hodowlę, jednym z ważniejszych wyznaczników jej opłacalności jest aktualna cena zwierząt w skupach. W przypadku gatunków wieprzowych jest to wyjątkowo trudny do udokumentowania czynnik, ponieważ koszty transakcji dynamicznie się zmieniają, zwłaszcza w takich okresach, jak np. koniec roku. W takim razie, jaka jest cena żywca wieprzowego, jak sytuacja wygląda w innych krajach i co wpływa na taki stan rzeczy?

REKLAMA

Posiadając hodowlę, jednym z ważniejszych wyznaczników jej opłacalności jest aktualna cena zwierząt w skupach. W przypadku gatunków wieprzowych jest to wyjątkowo trudny do udokumentowania czynnik, ponieważ koszty transakcji dynamicznie się zmieniają, zwłaszcza w takich okresach, jak np. koniec roku. W takim razie, jaka jest cena żywca wieprzowego, jak sytuacja wygląda w innych krajach i co wpływa na taki stan rzeczy?

Rok 2021 nie był najlepszy dla hodowców trzody chlewnej, przede wszystkim ze względu na szerzący się ASF (afrykański pomór świń), czyli niegroźna dla człowieka, lecz fatalna dla zwierząt choroba zakaźna, powodujący problem z eksportem, a nawet transportem świń oraz pochodzącego od nich mięsa. Drugim czynnikiem jest stosunkowo niski popyt na wieprzowinę, głównie ze względu na dosyć dynamiczne zmiany w podejściu odżywiania przez duży odsetek społeczeństwa. Przez to przez większość roku cena żywca wieprzowego utrzymywała się na niskim poziomie, w wielu przypadkach poniżej progu opłacalności. Panująca na świecie pandemia to kolejny czynnik, który miał wpływ na gospodarkę, co przekłada się równiez na sytuacje na rynku trzody chlewnej. Niestety wymienione powyżej czynniki wpłynęły na fakt, że wielu hodowców ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Warto również mieć świadomość, że znaczna część wieprzowiny produkowanej w Europie była wysyłana do Azji, a konkretnie do Chin. Jednak od pewnego czasu obserwuje się znaczny spadek popytu na te produkty, co zostało spowodowane między innymi pandemią COVID-19, a konkretnie ograniczeniami w transporcie. Skłoniło to chińskich przedsiębiorców do rozwoju, ponieważ kiedy jeszcze w 2019 roku liczba pogłowia w Chinach wynosiła 310 mln sztuk, tak w 2020 roku wzrosło to już do 406 mln sztuk, a więc wzrost jest ogromny. W efekcie doprowadziło to do nadpodaży i destabilizacji na rynku europejskim.

Wspomniana wyżej pandemia koronawirusa przyczyniła się nie tylko do problemów z transportem, ponieważ ogromne straty zanotowała branża HoReCa (hotele, restauracje, catering - w skrócie branża gastronomiczna), ze względu na zamknięcie lokali gastronomicznych oraz hoteli.

Jaka cena żywca wieprzowego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, sytuacja hodowców trzody chlewnej w Polsce nie jest dobra. Ponadto szerzący się ASF przyczynił się do wprowadzenia różnych stref w kraju, a nawet w sektorach „zdrowych”, hodowcy mają niemały problem z utrzymaniem płynności finansowej - w różowych i czerwonych jest jeszcze gorzej. Średnia cena żywca wieprzowego w strefie czerwonej to zaledwie około 3,30 zł/kg (przy „widełkach” 2,80-4,00 zł). To znacznie poniżej poziomu rentowności.

Tymczasem ceny macior wahają się w granicach 1,20-2,80 zł za kilogram.

Według zaktualizowanych na dzień 20.12.2021 danych (z zakładów mięsnych, ubojni etc.) wynika, że w Polsce aktualne ceny tucznika oscylują w okolicy 3,80-4,90 za kilogram w wadze żywej. Średnio jest to 4,37 zł za kilogram. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że rok temu żywiec wieprzowy kosztowało około 3,50 zł/kg, natomiast jeszcze miesiąc temu było to nadal poniżej 4 zł. Jest to związane przede wszystkim z okresem przedświątecznym, w którym popyt znacznie wzrasta. Ceny jednak raczej nie będą już się podnosić, przynajmniej nie tak dynamicznie. Natomiast w przypadku trzody chlewnej klasy E stawki wynoszą od 5,60 do 6,20, a średnio jest to ok. 5,75 zł/kg. Przed rokiem żywiec wieprzowy tej kategorii kosztował przeciętnie 4,67 zł, a przed miesiącem niewiele powyżej 5 zł/kg.

Cena żywca wieprzowego w innych krajach

Warto wspomnieć, że w innych krajach sytuacja jest bardzo podobna, ponieważ na przykład cena żywca wieprzowego w Niemczech wynosi około 5,70 zł/kg (1,23 EUR/kg), zgodnie z aktualnymi kursami walut. U naszego zachodniego sąsiada rzeźnie uporały się z nadmiarem trzody chlewnej, natomiast małe ubojnie nadal cierpią na skutek niewystarczających ilości surowca. Na niemieckim rynku szybko zmniejsza się podaż, co może doprowadzić do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego.

Według danych gromadzonych przez POLPIG nie zauważono większych zmian cen tuczników w skupach duńskich, austriackich, belgijskich i holenderskich.

Cena żywca wieprzowego to nie wszystko

Cena żywca wieprzowego to nie wszystko, ponieważ obecnie mamy do czynienia z wysoką inflacją. Stawki za trzodę chlewną zwiększają się między innymi z tego powodu, ale również przez inne czynniki pokroju wzrastających kosztów bieżących hodowli, przede wszystkim cen pasz, co spowodowało silne pogorszenie opłacalności. Co więcej, w ubiegłym roku w okresie od stycznia do września wartość eksportu miała charakter wzrostowy o 2,1%, jednak w roku bieżącym (oczywiście w analogicznym okresie) jest nie tyle mniejszy wzrost, co spadek, który wynosi 5,2%. Może to być związane nie tylko ze wspomnianą wzmożoną produkcją wieprzowiny w Chinach, ale też spadkiem popytu w kraju oraz kursami walutowymi.

Według danych ekspertów Crédit Agricole, w pierwszym kwartale 2022 roku dojdzie do osiągnięcia minimum ceny żywca wieprzowego w skupach, jednak następnie można będzie wyczekiwać łagodnego wzrostu, również przez spadek ilości pogłowia w Europie oraz ożywienie branży gastronomicznej.

(rpf) 

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


beniu 07.01.2022

PROGNOzy takie ze padnie trzody chlewnej produkcja w naszym kraju i to chyba ma tak byc może zeby mogły wielkie koncerny zagraniczne swiatowe to robic zamiast rolnikow i wolną amerykankę miec i robic co chcą z jakościa, dostepnosica, cenami ..... monopolisci wygrają

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA