REKLAMA

Chiny wyparły Ukrainę w eksporcie drobiu do Unii Europejskiej

Zablokowanie Ukrainy w eksporcie mięsa do UE z powodu wybuchu grypy ptaków na Ukrainie w grudniu 2020 roku i zniesienie zakazu dopiero od drugiej połowy marca tego roku okazało się być bolesne dla ukraińskich eksporterów mięsa drobiowego na rynek unijny.

fot. Adobe Stock
13 maja 2021 chat-icon0

REKLAMA

Według danych za okres styczeń–luty 2021 roku, dostawy drobiu z Ukrainy do państw UE wyniosły wolumenowo zaledwie 1,3 tys. ton. Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2020 było to aż 13,3 tys. ton. Osłabienie Ukrainy na lukratywnym rynku UE nieco zmieniło obraz statystyk jeśli chodzi o ranking największych dostawców.

Numer jeden i dwa na liście największych dostawców mięsa drobiowego do UE nadal należy do Brazylii i Tajlandii, które to kraje wysłały w analizowanym okresie tego roku do Wspólnoty odpowiednio: 30,6 tys. ton (-16,3 proc. r/r) i 19,0 tys. ton (-26,1 proc. r/r) mięsa drobiowego. Ale już na miejscu trzecim pojawiły się Chiny (1,8 tys. ton) wypierając Ukrainę. W tym samym czasie, dostawy unijne drobiu na Ukrainę wzrosły o 45,8 proc. do 23,0 tys. ton.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Na VEZG stabilizacja po zeszłotygodniowej podwyżce

Redakcja 1 czerwca 2023 chat-icon0

W notowaniu z 31 maja 2023 roku na giełdzie VEZG została utrzymana cena za kilogram tucznika na poziomie 2,38 euro. Tydzień wcześniej po niemal dwóch miesiącach stagnacji cena wzrosła o 5 eurocentów z poziomu 2,35 euro za kilogram wbc.

VEZG w komentarzu do aktualnego notowania, które ma obowiązywać do 7 czerwca 2023 roku, ocenia, że podaż zwiększona w niewielkim stopniu pozwala na pokrycie popytu na mięso wieprzowe, a sytuacja ta pozwala na utrzymanie cen na niezmienionym rekordowym poziomie.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA

Ceny świń: Kolejny tydzień bez zmian na VEZG

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon0

Trend ten trwa od 22 marca i nie zmienił się w notowaniach za Odrą z dnia 17 maja 2023 roku. Cena 2,33 euro to w przeliczeniu na złotówki 10,47 zł (kurs z 17 maja 2023 roku). Cena ta będzie aktualna na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG od 17 do 24 maja 2023 roku.

Z komentarza VEZG do obecnej sytuacji cenowej na niemieckim rynku świń wynika, że tuż przed długim weekendem za Odrą w związku z przypadającym w czwartek 18 maja świętem państwowym, zmniejszyła się liczba dni ubojowych. Oznacza to, że podaż bez problemy pokrywa na bieżąco ilość wieprzowiny dostępnej na rynku niemieckim.

(rzw) pp / Źródło: VEZG

REKLAMA